Fűgnerova 667, 274 01 Slaný Web: www.galerie-ikaros.cz
Tel.: 312 520 059, e-mail: galerieikaros@volny.cz
Obrazy, grafika, sochy, sklo, keramika
Prodej uměleckých originálů ------------- Otevírací doba:
Út: 10:00 - 18:30, St, Čt, Pá: 10:00 - 16:30, So: 9:00 - 12:00
Po předchozí dohodě možná návštěva i mimo tyto hodiny
Galerie představuje u příležitosti svého 15. výročí ukázku z díla dvou mimořádně významných českých výtvarníků.
Dnes již proslulé Zábranského (nar. 1936) dívčí akty a portréty nenechají nikoho z návštěvníků výstavy na pochybách, že jeho obrazy mají za cíl potěšit dokonalou malbou a pobavit vtipným dovětkem mnohdy na obraze autorem uvedeným, který dává dekorativnímu obrazu umocňující smysl.
Ke své práci výtvarník kdysi poznamenal: „Mám rád obrazy humorně krásné a krásně humorné. Maluju jako Matka Tereza, kdyby malovala. Ať trpím nebo zuřím, samoúčelně či cíleně, nevím, proč by to měly odnášet mé obrazy. Ty by měly být krásné, mám-li krásu za druh pozitivních estetických hodnot. Ale neměly by být zas tak krásné, abych skuhral nad nutností vyměňovat je přes peníze za věci ošklivé. Krásný obraz je předmět, ale není už krásný jako předmět bádání. Dnes jde v mých obrazech spíš o intelektuální hru s líbezností, jsou to karikatury, jako když jsem začínal, ale: formálně je to karikatura naruby. Opsal jsem oblouk.“
Jana Vránová napsala: „…Zábranského druh humoru stěží charakterizovat několika slovy. Není to výraz rozverného veselí, humorné komentování života kolem nás ani ostrá kritická satira- jeho práce jsou malířskými metaforami,vycházejícími z nápadu, vztahů a souvislostí existujících i vymyšlených. Prvořadá je autorova fantazie, způsob domýšlení někdy absurdních kontextů, inspirovaných možnými i nemožnými náhodnostmi, souvislostmi, schopnost kombinovat reálné s nereálným, hloubavost.
Jaroslav Svoboda( nar. 1938 ) studoval na Střední průmyslové škole v Železném Brodě a Filosofické fakultě University Karlovy v Praze. Byl brusičem a později vedoucím ateliéru broušeného skla Ústředí uměleckých řemesel v Praze a v letech1969 až 1986 vedoucím a výtvarníkem sklárny Uměleckých řemesel ve Škrlovicích, díky jeho obrovskému pracovnímu nasazení a nápaditosti se stala škrlovická sklárna a její produkce vyhledávanou milovníky krásných váz doma i v zahraničí. Škrlovické sklo je pojmem, který dokumentuje kvalitu českého skla. Čtyři roky byl profesorem sklářského ateliéru VŠ UMPRUM v Praze. Začátkem 90. let si na Českomoravské vysočině vybudoval ART GLASS STUDIO SVOBODA a potom sklárnu AG SVOBODA KARLOV, jehož produkce byla převážně exportována do USA a západní Evropy.
Autor pro prodejní výstavu poskytl ukázku ze své různorodé autorské tvorby.
„Svobodova umělecká osobnost je ve své mnohotvárnosti názorově složitá a ne vždy snadno postižitelná. Umělec ostatně neodmítá žádnou sklářskou technologii, která se mu zdá schůdným výrazovým prostředkem, nejčastěji však migruje mezi hutně zpracovaným a broušeným sklem. V galerii tak máte možnost vidět vázy, které svou rozvernou barevnou pestrostí jsou schopny v zimním období zastoupit kytice řezaných květů a vedle toho barevně střídmé, stroze i odvážně broušené objekty svědčící o autorově bohatosti projevu.“ (Karel Holešovský 1985)
Autor pro prodejní výstavu poskytl ukázku ze své různorodé autorské tvorby. Lze jen doporučit lidem z okolí, aby se přišli podívat na gejzír nápadů zakletý do skleněných objektů jednoho z největších žijících sklářských výtvarníků a designerů a jedinečné obrazy neméně slavného malíře, jehož význam je srovnáván s největšími mistry.
09. 12. 2009, 20:11
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
43.05%
Spíše ano
17.75%
Spíše ne
15.29%
V žádném případě
23.91%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01