Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 6. prosince 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

IKAROS GALERIE ANTIK

Fűgnerova 667, 274 01 Slaný     Web: www.galerie-ikaros.cz
Tel.: 312 520 059, e-mail: galerieikaros@volny.cz
Obrazy, grafika, sochy, sklo, keramika
Prodej uměleckých originálů ------------- Otevírací doba:
Út: 10:00 - 18:30, St, Čt, Pá: 10:00 - 16:30, So: 9:00 - 12:00
Po předchozí dohodě možná návštěva i mimo tyto hodiny

Rozvázaný uzel na kapesníku

Několikaleté úsilí o ztvárnění pamětihodností našeho města má zase jeden rozvázaný uzel na kapesníku. Přidali jsme další rukopis do sbírky malířů, kteří se zastavili a tvořili v zaujetí architekturou našeho města.

Prvním, kterého jsme požádali záhy po otevření galerie, byl za starých předpočítačových časů, nejlepší americký retušér Miroslav Hásek, vznikl tak v modrém tónu pojatý pohled na náměstí s radnicí a výsek sousedících měšťanských domů.K sedmistému výročí založení města to byl pro změnu dřevoryt se znakem města od Zdeňka Mézla. K tomuto jménu by se dali napsat mnohé oslavné odstavce, ale zmíním jen, že bohatě ilustroval více než 200 knih. Z iniciativy Ivo Horňáka, svého času pedagoga Hospodářské a hospodyňské školy, jsme požádali o její grafiku Jiřího Boudu, po pár letech přidal divadlo a v loňském roce "kruhák" s panoramatem Gotharda a jeho srdeční téma - pohled na naše nádraží. Do Slaného přijel tehdy spolu se svým synem Martinem, také akademickým malířem, kterého zaujala zeleň náměstí s radnicí a nevšední pohled na klášter z jeho zahrady.

A nyní se Slaný rozhodl zachytit svým bezkonkurenčním akvarelem snad nejvýznamnější žijící malíř Vysočiny - Jan Odvárka. Jedná se o zralého tvůrce, který má za sebou obrovské dílo s tématem svého domovského kraje, který velmi nerad opouští. Jeho poetickým obrázkům se obdivujeme řadu let. Z jeho prací je patrná jedinečná schopnost zachytit náladu přírodní scenérie, ať už se jedná o plochu louky a kopců, zářících sluncem stejně tak úžasných, když z nich pomalu odtává sníh, vodní hladinu nebo zákoutí chalup vmáčknutých do prohlubně v krajině před větrem. Využívá především akvarel a je talentem od Pánaboha. U této techniky nelze hledat, váhat, experimentovat, pokud chcete, aby dílo mohlo spatřit světlo světa a galerie. Každý dotek štětce je cílený nejen místně ale i barevně. Obraz vzniká ala prima, bez možnosti následných zásahů. Za jeho virtuozitou jsou desítky let práce a možná stovky a tisíce marných pokusů, které skončily v koši. Akvarel býval technikou, kterou vládli mnozí velikáni, jako byl například Luděk Marold ale skvěle se jím vyjadřovali vynikající čeští ilustrátoři Jiří Trnka i stále tvořící Zdena Krejčová a patřil i k výbavě architektů k zachycení autentičnosti jejich návrhů.

Další nevšední práci pro naše město vytvořil u příležitosti akce "Varhany znějící" vynikající grafik Sklenářovy školy Jan Kavan, bývalý pedagog slavné Hollarky. Je to litografie -vznikla k tématu těchto skvostných nástrojů a chrámů ve Slaném a Zlonicích.

Slaný se může pyšnit několika skvělými akvarely, které v době První republiky zadal u Oty Bubeníčka mecenáš umění, tehdejší vrchní ředitel České spořitelny Karel Čížek a tyto práce patří k tomu nejlepšímu zachycujícímu atmosféru našeho města.

Práce, které našim návštěvníkům nabídneme na výstavě Jan Odvárky, jsou díky mistrovství tvůrce, výborné práci se světlem a samozřejmě nostalgii slaňáků jim milých témat zážitkem, který by si neměly nechat uniknout alespoň děti a studenti.

Unikátní výstava děl, která podle mého názoru, okamžitě po výstavě budou právem zdobit domovy Slaňáků bytem nebo rodem, bude v naší galerii do konce června.Moje velké oči by si přály zadat historická témata mnoha dalším tvůrcům, jejichž přátelství se naše galerie těší. Záleží na zájmu našich spoluobčanů, návštěvníků galerie, dají-li svou přízní podnět k naplnění těchto ambicí. Věřím, že výstava unikátních prací s tématikou města Slaného přízeň získá.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Klášter od Slánské hory

26. 05. 2010, 16:34


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Mikuláš
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.39%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

15.22%

V žádném případě
graf

23.82%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2918
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát