Dnes je čtvrtek 28. března 2024 Přesný čas: 00:00:00

Hrací místnost: Zvoleněves
Tel.: 602 964 055
E-mail: sachyvelvary@post.cz

Přebor SK DDM Slaný v rapid šachu 2009

Šachový oddíl SK DDM Slaný uspořádal dne 19. dubna 2009 ve Slaném v DDM již pátý ročník přeboru oddílu v rapid šachu jednotlivců. Turnaj byl určen zájemcům o šachovou hru a to především ze Slánska a okolí. Pro navázání přátelských vztahů a naplnění motta všech šachistů „Gen una sumus = jsme jedna rodina“ byli zároveň do turnaje pozváni hráči Slovanu Velvary, Sokolu Zlonice, Českého lva Kolešovice a oddílu Újezd nad Lesy, který založil bývalý slánský předseda oddílu (někteří hráči SK DDM Slaný v oddíle v pražské soutěži družstev hostují). Turnaj měl být v pravdě revoluční, co se týkalo počtu účastníků. Úvodních třech ročníků se účastnilo vždy cca 20 šachistů, minulý rok to bylo 28 šachistů a tentokrát dorazilo do Slaného ještě o pět šachistů více. Celkem 33 šachistů bojovalo na 64 polích o vítězství v turnaji, slánští registrovaní šachisté zároveň sváděli na šachovnicích souboje o titul přeborníka oddílu pro rok 2009. Pro tento ročník turnaje bylo zachováno již dříve nastavené hrací tempo 2x 15 minut (tj. 15 minut na partii pro každého hráče), které je dobrým kompromisem mezi hráči – milovníky bleskového šachu (5 minut na partii) a hráči hrajícím především přátelské partie bez hodin. Zároveň byl dodržen také tradiční počet 9 kol (tedy 9 partií na každého hráče).

Před samotným započetím turnaje si místní šachisté připomněli minutou ticha skon Ing. Jindřicha Trejbala nejstaršího, který zemřel dne 1. března 2009 po krátké nemoci ve věku 77 let. Syn Dr. Karla Treybala, mezinárodního mistra v šachu a velvarského soudce, byl celý život aktivním funkcionářem a hráčem šachu a stabilní oporou družstva Slovan Velvary. Ačkoliv v posledních letech již pravidelně za šachový stůl nezasedal, nadále se aktivně zajímal o šachové dění a to především na Slánsku a Velvarsku.

Šachové klání začalo krátce po avizovaném začátku a zúčastnilo se jej kromě početného zastoupení hráčů ze Slaného po třech hráčích z oddílů Sokol Zlonice a Slovan Velvary a po šesti hráčích z oddílů Český lev Kolešovice a Újezdu nad Lesy.

Samotný turnaj měl skvělou atmosféru, které přispěl též fakt, že byl až do posledního kola velmi vyrovnaný. Vždyť ještě po sedmém kole měli dva vedoucí hráči 6 bodů a 16. hráč 4 body!

Turnaj ve strhujícím závěru vyhrál skvěle hrající Ing. Václav Hejda st. z Kolešovic. Získal celkem 7,5 bodu z 9 možných. V těsném závěsu za ním se sedmi body skončil vítěz předminulého ročníku turnaje Ing. Jan Hrdlička (Sokol Zlonice). Třetí příčka patří Ing. Jindřichovi Trejbalovi staršímu, který se 6,5 body vyhrál pomyslný souboj mezi slánskými hráči a stal se přeborníkem oddílu SK DDM Slaný pro rok 2009.

Z dalších hráčů je třeba vyzdvihnout úspěch slánského juniora Ondřeje Kály. Ondra ještě po sedmém kole aspiroval na přeborníka oddílu, svůj skvělý výsledek však bohužel v posledních dvou kolech nepotvrdil. Vítězi minulého ročníku, Ing. Milošovi Růžičkovi, nevyšla poslední partie s kolešovickým Ondřejem Šmídem a společně tak oba získali šest bodů (obsadili 4. resp. 6 místo). Příjemným překvapením turnaje je vynikající umístění dvacátého nasazeného hráče Romana Rady, který se šesti body vybojoval páté místo. Poslední se šesti body, slánský Karel Bouda, obsadil sedmou příčku. O umístění hráčů se stejným počtem bodů rozhodlo pomocné hodnocení nastavené programem Swissmanager. Cenné zkušenosti získal v turnaji i nejmladší účastník turnaje, devítiletý Ladislav Dudák.

Podrobné výsledky turnaje, včetně výsledků minulých ročníků, lze nalézt na webových stránkách slánského šachového oddílu (http://sachy-slany.wz.cz/). Příští ročník se bude konat opět za rok přibližně v polovině dubna.

To však neznamená, že šachisté po skončení šachové sezóny ulehají k „letnímu spánku“. Ba naopak, šachisty čeká 1. května 2009 přebor Středočeského šachového svazu v bleskovém šachu v Říčanech a 23. května 2009 závěrečný turnaj série 7 bleskových turnajů (počítá se jako dva turnaje), ze kterých vzejde nový přeborník oddílu SK DDM Slaný v bleskovém šachu.