Kliknte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 13. prosince 2018 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

TJ Slovan Velvary

Ze šachového dění na Slánsku, Velvarsku a Zlonicku
Hrací místnost: Zvoleněves
Tel.: 602 964 055
E-mail: sachyvelvary@post.cz

Nové šachové koeficienty FIDE k 1.7.2012

Dne 1. července 2012 zveřejnila Mezinárodní šachová federace FIDE (Federation Internationale des Echecs) vůbec poprvé nové žebříčky pro hodnocení výkonnosti šachistů pro bleskový a rapid šach. Hráči místních oddílů se v těchto nových žebříčcích umístili velmi úspěšně, zejména z důvodu účasti na přeboru kraje v bleskovém šachu družstev v Libčicích (viz http://www.slanskelisty.cz/noviny/Slovan/896.php) .

 

Aktuální umístění hráčů oddílů SK DDM Slaný, TJ Slovan Velvary a Šachový klub Zlonice v žebříčku FIDE pro bleskový šach.

 

Umístění v ČR  Příjmení a jméno          koeficient FIDE blesk      Oddíl

 

19        Růžička Miloš             2232    Slaný               GRATULACE!!!!

70        Trejbal Jindřich ml.     2067    Velvary

105      Trejbal Jindřich st.     1997    Slaný

109      Němec David            1991    Velvary

123      Vaněček Jiří              1965    Slaný

151      Hofner František       1902    Velvary

160      Hrdlička Jan              1888    Zlonice

219      Rada Roman             1764    Slaný

 

Pro systémy hodnocení výkonnosti hráčů šachu existují v ČR dva národní systémy – systém výkonnostních tříd a systém osobních koeficientů (LOK nebo také tzv. ELO dle jeho vynálezce Arpáda Elo, amerického fyzika maďarského původu). Pro získání výkonnostních tříd je třeba odehrát partie s nejkratším možným tempem 15 minut na partii a hráče, pro zápočet na ELO potom min. v délce 1 hodiny.

 

Tyto systémy do jisté míry doplňuje a svým způsobem i narušuje systém hodnocení výkonnosti hráčů Mezinárodní šachové federace FIDE. Přínosem uvedení na listinách FIDE je možné mezinárodní srovnání hráčů, které využijí zejména hráči, kteří se účastní turnajů s mezinárodní účastí nebo vyjíždí na šachové turnaje v zahraničí (týká se tak více hráčů z hraničních krajů než např. Středočeského kraje). Nevýhodou je zavedení jisté duplicity národního koeficientu LOK a mezinárodního koeficientu FIDE (v případě praktického šachu tj. min. 1 hodiny na hráče), které existují současně.

 

Osobní koeficienty FIDE pro bleskový a rapid šach (hrané tempy nejčastěji 5 minut na hráče a 20 minut na hráče, tempo se může lišit vč. možnosti přidávání času) jsou nové koeficienty, které hodnotí sílu hráče v jiných časových kategoriích než je praktický šach. Síla hráče může být v různých tempech různá, na druhou stranu nyní dochází k situaci, kdy česká hráč může mít několik oficiálních a několik dalších osobních hodnocení (národní LOK pro praktický šach, mezinárodní FIDE pro bleskový, rapid a praktický šach a dále např. LOK pro korespondenční šach, online-ELO v Aréně Šachového svazu ČR – zde opět pro 3 různá časová tempa - nebo na různých herních serverech…), což je do jisté míry matoucí.

 

Nadále platí, že pro místní šachisty je nejdůležitější zejména národní hodnocení LOK (viz např. http://www.slanskelisty.cz/noviny/Slovan/916.php ), které je počítáno z odehraných patií v mistrovských soutěžích družstev, kterých se místní oddíly účastní. Nicméně např. bleskový koeficient FIDE může daleko lépe vypovídat o faktické herní síle hráče v bleskových partiích, což je zcela jiné časové tempo než klasické tempo užívané pro počítání národního LOK.

 

Se zápočtem partií na LOK i FIDE jsou spojené poplatky, které zpravidla hradí pořadatel turnaje (hráči jej hradí ve startovném nebo ve vkladech za družstva do soutěže). Zatímco zápočet na LOK je v ČR i Středočeském kraji již velmi rozšířen, zápočet FIDE si teprve hledá svoji cestu. Stanovená cena 35 Kč za zápočet partií hráče v turnaji na listinu FIDE, se však může jevit jak pořadatelům, tak hráčům, do jisté míry přemrštěná....

 

Fotografie:

Kliknutím zvětšit

16. 07. 2012, 08:51
Ing. Jindřich Trejbal ml.


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Lucie
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

47.70%

Spíše ano
graf

17.59%

Spíše ne
graf

14.09%

V žádném případě
graf

20.62%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1285
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát