Kliknte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 27. února 2021 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Město Velvary

Míst.části: Velvary, Velká Bučina, Malá Bučina, Ješín
Počet obyvatel: 2932 (leden 2009)
Adresa MěÚ: Nám. Krále Vladislava 1, 273 24 Velvary
Tel.: 315 617 001, fax: 315 617 000
Skype: mestsky.urad.velvary
Úřední dny : Po, St - 8-11, 12-17 hodin
Starostka: Ing. Jitka Linhartová
E-mail: el.podatelna@velvary.cz, Web: www.velvary.cz

Nejstarší hasičský sbor v Čechách oslavil 145.výročí založení

Sbor dobrovolných hasičů ve Velvarech důstojně oslavil 145 let svého vzniku jako nejstarší dobrovolný hasičský sbor v Čechách. Dopolední program probíhal v sobotu 23.května na hasičské zbrojnici, kde členové sboru jako hosty přivítali starostku města Ing.Jitku Linhartovou, delegaci krajského sdružení hasičů Středočeského kraje pod vedením starosty Josefa Páva, starostu okresního sdružení hasičů v Kladně Oldřicha Zusku a další milé hosty, mezi nimiž byla řada dobrovolných hasičských sborů a také 15ti členná delegace hasičů z Opavy-Palhance, se kterými se velvarští seznámili při povodních v roce 2002. Starostka města předala hasičům do užívání modernizovanou budovu hasičské zbrojnice, která tuto opravu zvládla za necelé dva měsíce a na kterou město získalo dotaci téměř 750 tis. Kč z evropských fondů. Celkem 30 členů sboru převzalo ocenění za svou aktivní činnost z rukou zástupců okresu i kraje. Následoval slavnostní průvod na hřbitov, kde byl položen věnec ke hrobu zakladatele sboru Karla Krohna. Historii sboru zastupovalo družstvo velvarských hasičů v replikách historických uniforem na koněspřežné stříkačce R.A.Smékal z roku 1904.

Odpolední program probíhal v areálu Malovarského rybníku, kam si našlo cestu hodně občanů a účastníků oslav. Proběhla zde ukázka zásahu s historickou koněspřežnou stříkačkou z roku 1904, výstava historické a moderní hasičské techniky, nechyběla záchranná služba a Policie ČR. Zajímavé byly ukázky vyprošťování osob a používání vysokotlakých čerpadel na hašení ropných produktů.

Do tradiční soutěže hasičských družstev - memoriálu K.Krohna, bylo přihlášeno v kategorii „dědků“ 13 družstev a v mladší kategorii 10 družstev. V Dědkiádě zvítězilo družstvo SDH Hrobce (okres Litoměřice) před Úžicemi a Velvary 87. V poháru SDH zvítězilo družstvo Černuce před dvěma družstvy Velvar. Nejstarším družstvem bylo vyhlášeno družstvo SDH Libčice n/Vlt. a nejstarším závodníkem J.Mostek také z Libčic – 78 let. Sbor poděkoval všem sponzorům, kteří přispěli na ceny a celé oslavy.

Odpoledne bylo zakončeno vyhlášením výsledků soutěže a volnou zábavou. Velvarští nezapomněli ani na péči o hasiče z Palhance. Celá delegace byla ubytována v hasičské zbrojnici. V neděli byli pozváni na prohlídku renesančního zámku v Nelahozevsi a pobyt byl zakončen společným obědem v nedalekém přístavu Marina Vltava.

Příští rok čeká nejstarší hasičský sbor v Čechách účast na V. celostátních hasičských slavnostech, které proběhnou v Litoměřicích a samozřejmě další mravenčí práce k udržení tradice a historie sbor.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
nástup hasičů v areálu HZ
Kliknutím zvětšit
ocenění hasičů
Kliknutím zvětšit
slavnostní průvod
Kliknutím zvětšit
hosté v čele průvodu
Kliknutím zvětšit
položení věnce ke hrobu zakladatele sboru
Kliknutím zvětšit
ukázka cvičení s koňkou z roku 1904
Kliknutím zvětšit
výstava techniky
Kliknutím zvětšit
ze soutěže hasičských sborů
Kliknutím zvětšit
ukázka hasičů z Velvar - vyprošťování osob
Kliknutím zvětšit
družstvo Velvary 87 skončilo na 3.místě
Kliknutím zvětšit
hasiči z Palhance na návštěvě ve Velvarech
Kliknutím zvětšit
opravená budova hasičské zbrojnice

29. 05. 2009, 08:31
Libor Šulc


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Lumír
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.84%

Spíše ano
graf

17.50%

Spíše ne
graf

14.16%

V žádném případě
graf

23.50%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2034
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát