Kliknte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 2. března 2021 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Město Velvary

Míst.části: Velvary, Velká Bučina, Malá Bučina, Ješín
Počet obyvatel: 2932 (leden 2009)
Adresa MěÚ: Nám. Krále Vladislava 1, 273 24 Velvary
Tel.: 315 617 001, fax: 315 617 000
Skype: mestsky.urad.velvary
Úřední dny : Po, St - 8-11, 12-17 hodin
Starostka: Ing. Jitka Linhartová
E-mail: el.podatelna@velvary.cz, Web: www.velvary.cz

Bývalá městská šatlava prošla nutnou opravou

Výkon spravedlnosti má ve Velvarech dlouhou a historickou tradici. Ve starších dobách předsedal soudu městský rychtář, coby zástupce vrchnosti, od roku 1481 pak již purkmistr coby zástupce města. Výslechy se konaly v dosud zachované místnosti, nacházející se ve východní části areálu radnice. V přízemí jižního křídla radnice se pak nalézá stará městská šatlava. Nové žalářní cely byly zřízeny v severním křídle někdy kolem roku 1854, zřejmě přestavbou staršího objektu, jak o tom svědčí odkrytá klenba vjezdu v první cele a okno v cele druhé. V roce 1850 bylo Království české rozděleno na kraje, které v sobě zahrnovaly okresní hejtmanství dělící se dále na okresy soudní. Žalářní cely sloužily svému prvotnímu účelu ještě v roce 1945.

Prostory bývalé šatlavy potom sloužily až do současnosti převážně jako skladové prostory. V jedné kobce je archiv stavebního úřadu, v další kotelna úřadu. Stav prostor byl velmi zanedbaný, vlhký a nevětraný. V několika případech chtěli návštěvníci města šatlavu shlédnout, ale vzhledem ke stavu to nebylo možné.

S potřebnými stavebními úpravami se začalo v prosinci loňského roku a prací se ujal velvarský zedník pan Josef Chvapil. Vlhká omítka byla okopána, položena drenáž a odvětrání do dvora. Omítky byly nahozeny a dále byly celé prostory vybíleny. Na podlahu dvou kobek byla položena ruční cihelná dlažba, aby byl zachován historický vzhled místností včetně zachování tvaru původní klenby. Kobky jsou osazeny pevnými dveřmi a okna mřížemi, takže bychom je s nadsázkou mohli nabídnout místnímu oddělení Policie ČR jako cely předběžného zadržení. Po dohodě s městským muzeem by jedna kobka mohla být na ukázku vybavena vězeňským nábytkem pro případnou ukázku návštěvníkům města.

Záměrem je postupně zpřístupnit a dle finančních možností opravit další prostory ve dvoře radnice. Velkou překážkou je např. nadměrný výskyt divokých holubů, kteří dvůr nadměrně devastují trusem a dalšími nečistotami. I zde se podnikají určité kroky ke zlepšení stavu.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
vchod do šatlavy
Kliknutím zvětšit
pohled na kobky
Kliknutím zvětšit
opravené vězeňské kobky
Kliknutím zvětšit
opravené vězeňské kobky

16. 03. 2009, 10:27
Libor Šulc


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Anežka
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.85%

Spíše ano
graf

17.47%

Spíše ne
graf

14.18%

V žádném případě
graf

23.50%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2038
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát