Kliknte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 27. února 2021 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Město Velvary

Míst.části: Velvary, Velká Bučina, Malá Bučina, Ješín
Počet obyvatel: 2932 (leden 2009)
Adresa MěÚ: Nám. Krále Vladislava 1, 273 24 Velvary
Tel.: 315 617 001, fax: 315 617 000
Skype: mestsky.urad.velvary
Úřední dny : Po, St - 8-11, 12-17 hodin
Starostka: Ing. Jitka Linhartová
E-mail: el.podatelna@velvary.cz, Web: www.velvary.cz

Salón slečny Berty - Den poezie ve Velvarech

V pátek 9. listopadu 2012 se v sále Městského muzea ve Velvarech konal večer plný překvapivých vystoupení. Královské městečko se tímto poprvé zapojilo do již čtrnáctého ročníku festivalu s názvem Den poezie. Pod taktovkou spisovatelky paní Martiny Bittnerové si mohli diváci a posluchači v jedné roli, plně užít večera.

V úvodu zahájila skupina občanského sdružení Natvrdlí své divadelní scénky ze života velvarské rodačky Berty Mühlsteinové. Herci se plně vžili do svých rolí a návštěvníky zcela vtáhli do děje. I já jsem ocenila zapálenost a profesionalitu všech aktérů. Nadchly mě i pěkné historické kostýmy. Poté následovalo vyprávění paní Bittnerové, která nám záživně podala zajímavosti ze života této velvarské rodačky, jež už bohužel upadla téměř v zapomnění. Nejen velvarští občané si tak mohli rozšířit své vědomosti a jistě stejně jako já ocenili vědomosti paní Bittnerové, která svou mravenčí pílí umí vypátrat i detaily z osudů našich známých i méně známých osobností minulosti. Podle mého názoru je její práce často až téměř detektivní.

Mohli jsme se proto například dozvědět, že paní Berta ke konci svého života spálila většinu svých osobních písemností, o to složitější muselo být pátrat o okolnostech jejího života. Maminka paní Berty trpěla tuberkulózou a malá Berta tímto následkem neoplývala pevným zdravím. Na zádech si nosila ne příliš vzhledný hrb, kvůli němuž se dočkala i opovržlivého chování ve svém okolí. Nicméně přes to všechno se dokázala prosadit, coby spisovatelka a feministka. Její próza a poezie byly ovšem vesměs posmutnělé, stejně jako její osud, nenaplněný opravdovou láskou.

Celý večer se nesl v duchu divadelních scének, vyprávění paní spisovatelky Bittnerové a také jsme si vyslechli hru na klavír v podání studentky Emílie Tiché. Na ukázku nechyběla některá knižní díla samotné Berty Mühlsteinové v interpretaci Anny Kratochvílové, knihovnice velvarské knihovny. Pomyslnou mluvenou tečku pak měla paní Jitka Kůrková, coby vedoucí muzea.


Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Z vystoupení Natvrdlých
Kliknutím zvětšit
poděkování J.Kůrkové
Kliknutím zvětšit
všichni účinkující

12. 11. 2012, 10:42
Blanka Tauerová


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Lumír
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.84%

Spíše ano
graf

17.50%

Spíše ne
graf

14.16%

V žádném případě
graf

23.50%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2034
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát