Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 16. června 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Gymnázium V.B.Třebízského

Fakultní škola UK v Praze, Přírodovědecké fakulty
Smetanovo náměstí 1310, 274 01 Slaný
Tel.: 312 522 264, fax: 312 521 342
E-mail: gymslany@centrum.cz,    www.gymslany.cz
Ředitel: RNDr. Milan Dundr, CSc., zástupce ředitele: RNDr. Vladimír Kulich,
výchovný poradce: Mgr. Pavel Novák

Návštěva města nad Seinou

Ve dnech 3. – 9. května 2009 mělo několik děvčat Gymnázia V. Beneše Třebízského ve Slaném jedinečnou příležitost zúčastnit se jazykové výměny v Paříži.

Na týden jsme se staly součástí světa našich francouzských přátel, aniž by nám dávali jakýmkoliv způsobem najevo, že do něj nepatříme. Díky nim jsme mohly poznat nejzazší kouty Paříže a vytvořit si k ní osobní vztah, jenž člověk může získat jen tehdy, pokud pozná i ty stinné stránky jinak všemi opěvovaného města.

Celosvětově známé památky nám umožnily nahlédnout do historie a obohatit naše dosavadní znalosti o nikdy neutichajícím městě na Seinou. I přes špatné počasí jsme zhlédly bohatou architekturu Paříže, kterou jsme z Eiffelovy věže měly jako na dlani. Montmartre nás provedl křivolakými uličkami, poznamenanými šlépějemi slavných malířů a zámek Fontainebleau nám předvedl nádherné zahrady, ačkoliv jeho interiér nás zas tak moc nenadchl. Muzeum v Louvru, známé svými uměleckými skvosty, jsme si bohužel nestihly projít celé za tak krátký časový úsek, jako jsou tři hodiny. Ovšem neslavnější obraz světa Mona Lisa, který v nás zanechal hluboký dojem, jsme si ujít nenechaly. Impresionistická díla, jimiž je Paříž tak známá, se bohužel v Louvru nenacházejí, ale k vidění jsou v Musée d‘Orsay. Jeho budovu jsme zahlédly při noční plavbě po Seině ve známé lodi Bateau Mouche. Přestože byla velká zima, opájely jsme se pohledem na nasvícené pařížské památky, které v nás evokovaly zvláštně melancholickou náladu, ale také i vidinu dřívějších dob – Paříž takovou, jaká byla za časů vlády Ludvíka XIV. či Napoleona Bonaparta.

Ale zanechme líčení dojmů z francouzského hlavního města a podívejme se na to, co jsme v průběhu těch několika dnů zažily. Bylo nám velkou ctí, když jsme byly přijaty starostou města. I my jsme přispěly k oficiálnímu programu a předvedly jsme taneční vystoupení, které jsme si k této příležitosti připravily. Návštěva školy byla také velmi zajímavá a měly jsme možnost porovnat školní jídelnu studentů ve Francii a u nás, protože jsme se zde několikrát stravovaly.

I přes naši ne příliš dokonalou znalost francouzského jazyka jsme komunikovaly se svými partnery převážně v den, kdy se o nás starali a ukázali nám i jiné části Paříže. Místa, kam se normální turista nedostane. Například Čínská čtvrť , ač trochu ušmudlaná, nás přesto nadchla svým pulzujícím životem stejně tak jako pařížská pouť Foire du Trone, která nám také vykouzlila úsměv na tváři.

Závěrem bychom chtěly snad už jen dodat, že ačkoli možná máte někdy vůči celosvětově známým místům averzi, tak u Paříže byste měli udělat výjimku, protože je to nádherné, živé město s bohatou kulturou, které stojí za to vidět. Celým pobytem jsme byly všechny nadšeny a doufáme, že někdy v budoucnu se nám podaří se do tohoto překrásného města vrátit.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Prof. Eklová vysvětluje
Kliknutím zvětšit
Eiffelovka - tu jsme nemohli vynechat
Kliknutím zvětšit
Do "rodinného alba"...
Kliknutím zvětšit
To je panečku rozhled!
Kliknutím zvětšit
La Défense
Kliknutím zvětšit
Barvy a zase barvy

19. 05. 2009, 22:28
Lenka Brtinská, Petra Králová, Daniela Polatová, Lucie Svobodová


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Adolf
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.12%

Spíše ano
graf

17.72%

Spíše ne
graf

15.27%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3098
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát