Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Gymnázium V.B.Třebízského

Fakultní škola UK v Praze, Přírodovědecké fakulty
Smetanovo náměstí 1310, 274 01 Slaný
Tel.: 312 522 264, fax: 312 521 342
E-mail: gymslany@centrum.cz,    www.gymslany.cz
Ředitel: RNDr. Milan Dundr, CSc., zástupce ředitele: RNDr. Vladimír Kulich,
výchovný poradce: Mgr. Pavel Novák

Přednáška o periodicitě

Naše gymnázium se pyšní již několik let propůjčeným titulem „Fakultní škola Univerzity Karlovy v Praze, Přírodovědecké fakulty“. To mj. znamená, že občas našim studentům přednášejí zajímavé obory přímo badatelé z fakulty. Je to pro nás vždy velký zážitek. Jednou z takových přednášek bylo povídání paní doc. RNDr. Jitky Eysseltové, CSc. o periodicitě. Podnikli jsme spolu s ní myšlenkovou exkurzi do dob, kdy vznikal periodický systém, napjatě jsme poslouchali osobní vzpomínky paní docentky na dobu, kdy držela v Rusku v ruce originální Mendělejevovy zápisky a v neposlední řadě jsme žasli nad tím, kam až dnešní věda (v tomto případě chemie) dospěla.

Paní docentka u nás nepřednášela poprvé; na podzim jsme vyslechli úžasnou přednášku „Voda, vodička“. Pokud jsme si do té doby mysleli, že voda je velmi jednoduchá látka a víme o ní prakticky všechno, po absolvování přednášky jsme nabyli dojmu, že voda je hodně komplikovaná sloučenina a že o ní vlastně nevíme téměř nic.

Je báječné, že můžeme s paní docentkou podnikat tyto myšlenkové dobrodružné výpravy do světa vědy; jsou to krásné zážitky. A když k tomu ještě připojím, že paní docentka (též naše absolventka) je dcerou našeho bývalého vyučujícího, pana profesora Eysselta Klimpély (vyučoval češtinu, němčinu a latinu), je vidět, jak všechno kolem naší školy do sebe zapadá. A tak to má být.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Doc. RNDr. Jitka Eysseltová, CSc.
Kliknutím zvětšit
Periodicita
Kliknutím zvětšit
Ve víru přednášky...

19. 05. 2009, 23:12
MiDu


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Marek
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.32%

Spíše ano
graf

17.56%

Spíše ne
graf

15.18%

V žádném případě
graf

23.94%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3024
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát