Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 25. června 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Gymnázium V.B.Třebízského

Fakultní škola UK v Praze, Přírodovědecké fakulty
Smetanovo náměstí 1310, 274 01 Slaný
Tel.: 312 522 264, fax: 312 521 342
E-mail: gymslany@centrum.cz,    www.gymslany.cz
Ředitel: RNDr. Milan Dundr, CSc., zástupce ředitele: RNDr. Vladimír Kulich,
výchovný poradce: Mgr. Pavel Novák

Zajímavý učitel na slánském gymnáziu

Někteří z Vás si možná všimli, že bílý dav studentů slánského gymnázia jednou za měsíc oživí učitel francouzštiny z Konga. Jmenuje se Jean-Paul Jiva Lubanda, 4. prosince oslavil 27. narozeniny, studuje čtvrtý ročník Zemědělské univerzity v Praze v Suchdole a zároveň třetí ročník ČVUT. Při jedné z hodin konverzace nám poskytl následující rozhovor.

Kde se vzal člověk jako ty v České republice?

Vždycky jsem toužil studovat, což mi špatné životní podmínky v mé rodné zemi nedovolovaly. A tak jsem se po vzoru svých sourozenců vydal do zahraničí.

Pocházíš z velké rodiny?

Na zdejší poměry určitě ano. Mám čtyři sestry a čtyři bratry. Já jsem čtvrtý nejmladší. Matka se sestrou žijí v Belgii, v zemi, kde jsem odmala trávil každé prázdniny. Další sestra žije v Americe a jeden z mých bratrů, Jean – Claude, studoval v Česku, nyní zde žije a pracuje jako kardiochirurg.

Když jsi měl tolik možností na výběr, proč jsi zvolil právě Česko?

Jedním z hlavních důvodů byly peníze. Studium zde je na srovnatelné úrovni s ostatními zeměmi, ale méně finančně náročné a přístupnější. Dále mě ovlivnil můj bratr Jean – Claude, který je zde velice spokojený. Přitahovala mě i z mého pohledu netradiční kultura.

Bylo pro tebe obtížné se bez problémů dostat z africké země do České republiky?

Pokud cestujete legálně, je kolem toho spousta papírování a zařizování, ale já osobně jsem na žádný vážný problém nenarazil. Můj trestní rejstřík byl čistý a to hraje velkou roli. Já jsem kamarád s policií (smích).

Naplnila České republika Tvá očekávání, byl jsi něčím překvapen? Co si myslíš o české kuchyni, o Češích?

Česká kultura mě nadchla, z české kuchyně mám nejraději guláš, to je pro mě „numéro un“, dále mám rád řízek, svíčky (pozn. red. svíčková). Vážně jsem nepřišel na chuť žemlovce a bramborové kaši. Piji i české pivo, je na mě dost silné, ale pijí ho všichni Češi a s Čechy se chci sžít. Obecně, když se chcete seznámit s Čechy, je potřeba dobrá taktika. Jste dost málomluvní, dám Vám příklad. V českém autobuse každý sedí sám, čte si svou knížku a všude je ticho. Naopak v Belgii se cizí lidé bez zábran pouští do rozhovorů, všude je hluk.

Jak trávíš svůj volný čas, jakou muziku posloucháš?

Moc volného času nemám. Hraji závodně basketbal, čímž si i občas trochu přivydělám. Věnuji se také karate, mám černý pásek. Rád navštěvuji divadlo. Poslouchám černošskou muziku, tzn. hip hop a r’n’b. Mým oblíbeným českým filmem je Jak vytrhnout velrybě stoličku.

Co ty a české svátky, například Mikuláš, říká ti to něco?

Ano, o tomhle svátku vím, ale já ho neslavím. Mám pouze jednu vtipnou historku. Zhruba před dvěma lety jsem šel o Mikuláše Celetnou ulicí a potkal jsem skupinku Mikuláše,čerta a anděla. Zrovna si povídali s dvěma malými holčičkami, když nečekaně jedna z nich ukázala na mě a volala na maminku: „ Mamííí, podívej, támhle je doopravdickej čert!“ Jejich maminka se začervenala, ale já to bral s nadhledem.

Plánuješ i po studiích zůstat v ČR?

Před pěti měsíci jsem se oženil s Češkou, takže v nejbližší budoucnosti určitě ano.

„Děkujeme za rozhovor.“

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Návštěva studentů septimy na Francouzském institutu v Praze
Kliknutím zvětšit
Při vyučování
Kliknutím zvětšit
Náš pan učitel Jean-Paul Jiva Lubanda

17. 12. 2009, 13:47
Jana Trojanová, Šárka Smolková, Lenka Machová, David Katrnožka, Andrea Voráčková, Marek Kettner; Foto: Magdaléna Staňková


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Adriana
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.15%

Spíše ano
graf

17.72%

Spíše ne
graf

15.28%

V žádném případě
graf

23.85%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3103
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát