Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 19. června 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Gymnázium V.B.Třebízského

Fakultní škola UK v Praze, Přírodovědecké fakulty
Smetanovo náměstí 1310, 274 01 Slaný
Tel.: 312 522 264, fax: 312 521 342
E-mail: gymslany@centrum.cz,    www.gymslany.cz
Ředitel: RNDr. Milan Dundr, CSc., zástupce ředitele: RNDr. Vladimír Kulich,
výchovný poradce: Mgr. Pavel Novák

Páteční talentcentrum na gymnáziu

Naše badatelská skupina už rozšířila svoji působnost z chemie a fyziky i na biologii. Kombinace uvedených oborů nám dává obrovské možnosti k experimentování. A také k vymýšlení nových pomůcek pro výuku. Naším cílem do letošních Vánoc bylo postavit magnetickou dráhu pro vozítka s vysokoteplotním supravodičem chlazeným kapalným dusíkem. Dráhu jsme po značném úsilí úspěšně vyrobili a v rámci soutěže vznikla i nejrůznější vozítka: batmobil, mašinka, supravodivá myš.

V Liberci jsme viděli model magnetické brzdy – díky schopnostem a pohotovosti našeho příznivce Martina Šturma se nám ji také podařilo vyrobit. Už úspěšně brzdí kotouče z různých materiálů a různých hmotností.

Jeden ze studentů, jsa nespokojen s výkonem elektrických zásuvek v chemické laboratoři, objevil spolu s prof. Kulichem elektrickou rozvodnu ve fyzice a svoje oblíbené pokusy s elektřinou teď provádí tam. Občas to tam problikává, po vodičích a mezi nimi pobíhají nejrůznější výboje a nové fyzikální pomůcky se stávají skutečností.

Podobně jako výrobce voňavek Dustin Hoffman ve filmu „Parfém“ jsme nadestilovali skořičnou a pomerančovou silici. Destilace s vodní párou vyžaduje pořádnou aparaturu a silice získáváme opravdu hodně. Jenom pak všichni voníme celý den skořicově nebo pomerančově.

Jestlipak víte, že obyčejná papírová obálka na dopisy může světélkovat? Můžete si to snadno vyzkoušet. Budete potřebovat obyčejnou papírovou poštovní obálku, ale musí mít samolepící zavírání (s tou nalízávací to nefunguje). Samolepky na obálce složte přes sebe a obálku zalepte. Potom jděte někam, kde máte úplnou tmu – třeba do sklepa (nebo počkejte, až bude noc). V naprosté tmě chvíli vyčkejte, až si na ni vaše oči zvyknou a pak pomalu rozlepujte slepenou obálku a dívejte se na místo, kde se od sebe slepený papír rozlepuje. Vidíte? Modře světélkuje. Kdo umí vysvětlit, proč?

Co plánujeme do nového roku 2010? Chceme dokončit stavbu difuzní mlžné komory (už na ní nějakou dobu pracujeme), hodláme postavit přístroj, který bude vyrábět nanovlákna, chtěli bychom napolymerovat silon z epsilon-kaprolaktamu, experimentujeme s barvivy v mikroskopii. Další nápady zatím nebudeme prozrazovat, ale jak vidno, máme pořád co dělat a nad čím dumat. A hodně nás to baví.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Kontrola magnetické dráhy speciální fólií
Kliknutím zvětšit
Stavba dráhy byla náročná
Kliknutím zvětšit
K práci se všichni nadšeně postavili čelem
Kliknutím zvětšit
Technická obráběcí četa
Kliknutím zvětšit
Batmobil
Kliknutím zvětšit
Stavba magnetické brzdy
Kliknutím zvětšit
Nastavování polohy magnetů
Kliknutím zvětšit
Světélkování radioaktivní slídy pod speciální lampou

28. 12. 2009, 03:50
M. Dundr


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Květa
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.14%

Spíše ano
graf

17.72%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.88%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3099
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát