Kliknte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 12. července 2020 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Základní škola Zlonice, Komenského 305

Tel. 312 591 108, fax: 312591108
E-mail: zs.zlonice@seznam.cz, www.zszlonice.cz
Ředitel: Mgr. Jan Tůma
Zástupkyně ředitele školy: Mgr. Jana Linhartová

Ekologie u nás ve škole

Pro zlonické žáky není slovo ekologie pojmem neznámým. Setkávají se s ním od první třídy, v posledních letech pomocí akce Starší učí mladší dokonce od mateřské školky. Když totiž naši nejstarší žáci získají určitý stupeň znalostí, chodí je formou her předávat svým nejmladším kamarádům. Učí je třídit odpad, poznávat barvy na kontejnerech a spojovat je s vytříděným odpadem. Děti si hrají a ani nepostřehnou, že se vlastně učí. Jak ti malí, tak jejich starší spolužáci.

Všichni žáci naší školy jsou za vydatné pomoci ekotýmu vedeni ke správnému zacházení s odpadem. V každé třídě jsou umístěny tři koše. Jeden neoznačený, do kterého patří běžný odpad, druhý s nápisem PAPÍR, třetí s nálepkou PLASTY. Přestože se občas nějaký ten lajdáček ve třídě vyskytne, děti se snaží odpadky házet do správných nádob.

Každoročně také pořádáme řadu sběrových aktivit, do nichž se zapojuje celá škola. Dlouhou tradici má například sběr netříděného papíru, s jehož odvozem nám pomáhá firma Leo Czech. V loňském roce se nám podařilo sebrat 18 780 kg papíru, což je přepočtem 626 kg na žáka. A to rozhodně není málo.

Třídíme však také plasty. Jedna ze školních nástěnek s názvem Hřbitov odpadků nás totiž seznamuje s tím, jak dlouho se plasty rozkládají. A tak jsme se rozhodli, že jimi raději budeme plnit žlutý kontejner, umístěný na našem školním dvoře. Na chodbu jsme umístili pákové zařízení, které plastovou lahev jedním pohybem zmačkne na minimální objem. Žlutý kontejner má v žaludku raději plast než vzduch! K rozhodnutí věnovat více času a pozornosti plastům nás dovedla i další z akcí ekotýmu – návštěva třídírny v Kamenných Žehrovicích. Tam jsme si uvědomili, že netřídit = přidělávat lidem práci. Bylo zajímavé pozorovat, jak se velká kupa plastů mění na jednobarevné balíky plastových lahví, v nichž je vždy od stejné barvy 1 500 kusů, a ty jsou připravené pro firmy k odběru.

Mezi tříděné plasty řadíme i víčka. Dříve jsme je sbírali pro různé firmy, které je dále zpracovávaly. V současné době patří všechna nasbíraná víčka rodičům nemocného Jeníčka, jemuž pomohou zaplatit finančně náročnou léčbu.

Ve škole se také setkáte s popelnicí červené barvy, do níž patří elektrospotřebiče. Zřídili jsme ji především proto, abychom chránili přírodu v okolí Zlonic. Někteří lidé si totiž pletou škarpy u silnic s odpadkovými koši a drobnější věci vyhazují snad přímo za jízdy z auta, jiní tento antiekologický odpad sice hodí do popelnic, ale asi netuší, že tam tyto nebezpečné věci nepatří.

Mezi to, co do popelnic nepatří, se řadí i baterie. V každé třídě máme krabičku s různě velkými otvory, která se jmenuje Eko-chesse, neboť ementál opravdu připomíná. Do děr se však strkají různě velké baterie, poté se přesypou do zeleného boxu a v rámci celostátní akce Recyklohraní je určená společnost odveze k dalšímu zpracování. A protože na exkurzi v ekologické skládce Lány jsme zjistili, co jedna jediná baterie odhozená do komunálního odpadu může způsobit, pomohli jsme za minulý rok nasbírat 457 kg baterií, což je jeden a půl kilogramu na žáka!

Dalším boxem na chodbě školy je kartonová krabice na cartridge. Sem patří prázdné náplně do tiskáren a kopírovacích strojů, s nimiž pak odborné firmy dokáží šetrně nakládat a dále je zpracovat.

Vidíte, že děti se u nás učí nejen ekologickou teorii, ale všechny poznatky ihned uplatňují v praxi. Snad se nám povede vychovat generaci, která se o budoucnost Země aktivně zajímá. Pokud nám ve výchově dětí chcete pomoci i vy, rádi váš zájem uvítáme. Můžete začít třeba tak, že prostřednictvím dětí ve svém okolí nám nabídnete některou z výše uvedených sbíraných surovin (nebo odpadů).

Jsme zastánci hesla Co je ekologické, to je ekonomické. Nejen proto, že některé aktivity nám kromě uspokojení přinášejí i finanční prostředky, ale daří se nám tím šetřit například naše lesy nebo nové suroviny. Sbírat a třídit není těžké, jde jen o to nebýt lhostejný. Na závěr ještě jedna nerudovská: Kam s ním, totiž - kam se zářivkami? Uvnitř obecního úřadu mají jeden box Ekolampu i pro ně!

Fotografie:

Kliknutím zvětšit

19. 02. 2014, 19:33
Ing. Hana Voříšková


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Markéta
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.90%

Spíše ano
graf

17.49%

Spíše ne
graf

14.32%

V žádném případě
graf

23.28%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1864
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát