Kliknte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 16. ledna 2019 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Základní škola Zlonice, Komenského 305

Tel. 312 591 108, fax: 312591108
E-mail: zs.zlonice@seznam.cz, www.zszlonice.cz
Ředitel: Mgr. Jan Tůma
Zástupkyně ředitele školy: Mgr. Jana Linhartová

Exkurze do Drážďan

Dne 18. prosince 2009 se někteří žáci z druhého stupně naší školy zúčastnili exkurze do německých Drážďan. Pro děti byly připraveny pracovní listy, kde měly zodpovědět otázky týkající se památek, které v průběhu dne navštívily.

I přes velmi chladné počasí jsme se vydali v ranních hodinách mikrobusem směr Německo. Prvním bodem programu byl lovecký zámek Moritzburg, kterému se přezdívá Perla saského baroka. Na tomto zámku se natáčela známá pohádka Tři oříšky pro Popelku.  Žáci byli krásou zámku ohromeni. Navštívili jsme interiér zámku a také mimořádnou expozici věnovanou filmové pohádce. Děti mohly vidět filmové rekvizity, Popelčiny šaty, dozvěděly se také mnoho zajímavého o vzniku filmu a o životních osudech herců a tvůrců. Vše bylo obsáhle popsáno také v češtině. Děti se vyfotily u schodiště, po kterém utíkala Popelka  a prohlédly si zasněžené okolí zámku.

Po dvou hodinách jsme jeli necelých 15 km do Drážďan. Žáci se těšili, až navštíví Německé muzeum hygieny. Nenechte se zmást. S hygienou nemá toto muzeum nic společného. Jedná se o tématické výstavy, které se týkají kultury, společnosti, vědy a umění. Stálá expozice je věnována lidskému tělu. Žáci si mohli individuálně a aktivně vyzkoušet jednotlivé modely. Např. po stisknutí tlačítka se v lidském těle rozsvítily plíce či ledviny. Výstava je koncipována jako cesta k poznání vlastního těla. Dále jsme navštívili Dětské muzeum. Hlavním tématem je pět našich smyslů, které jsou prezentovány prostřednictvím interaktivních her a experimentů. Děti zde mohly vidět, jak funguje zrak, čich, chuť a hmat.  Jelikož čas rychle ubíhal, museli jsme děti doslova „odtrhnout“ od zrcadlového bludiště, od čichových sloupů, na kterých poznávaly, o jaké pachy se jedná a od různých podobných experimentů. Zde je vidět, že jazyková bariéra nebyla problémem, starší žáci bez problémů porozuměli jednoduchým názvům a mladší se orientovali hlavně pomocí obrázků.

Z muzea jsme se vydali na procházku historickým centrem Drážďan. S panem učitelem Tůmou jsme žákům přiblížili historii Drážďan. Žáci viděli budovu známé obrazové galerie Zwinger, navštívili kostel, který byl za druhé světové války zcela zničen a před několika lety znovu postaven a zpřístupněn veřejnosti. Nejen tyto, ale i další památky byly objektem malých fotografů, kteří si chtěli budovy zvěčnit.

Poslední místo, kam jsme se podívali, byly vánoční trhy. Krátké zastavení postačilo k tomu, aby děti poznaly odlišnou kulturu slavení vánočních svátků – viděly krásně vyzdobené stánky, prostředí, které navozovalo pohádkovou atmosféru. Ze stánků voněla štola, klasický německý Bratwurst a mnoho dalších dobrot.

Všem se exkurze moc líbila a hlavně byla opravdu velkým přínosem pro obohacení nejen kulturních znalostí. Za tak krátkou dobu se žáci dozvěděli opravdu mnoho poznatků, které uplatní nejen při výuce cizího jazyka. 

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Moritzburg
Kliknutím zvětšit
U Popelčina střevíčku
Kliknutím zvětšit
Vánoční trhy v Drážďanech
Kliknutím zvětšit
Zimní Zwinger

21. 12. 2009, 13:34
Marie Provazníková


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Drahoslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

47.58%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

14.17%

V žádném případě
graf

20.68%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1320
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát