Kliknte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 16. ledna 2019 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Základní škola Zlonice, Komenského 305

Tel. 312 591 108, fax: 312591108
E-mail: zs.zlonice@seznam.cz, www.zszlonice.cz
Ředitel: Mgr. Jan Tůma
Zástupkyně ředitele školy: Mgr. Jana Linhartová

Příběh planety Země

Nevím, zda v době založení dnešního Národního muzea v Praze před cca 120 lety jeho zakladatelé předpokládali, že v muzejních sbírkách budou bádat i školáci. A protože Zlonice se nacházejí nedaleko Prahy, navštěvují pražské muzeum během své školní docházky opakovaně i žáci zloničtí. Jejich cílem bývají hlavně zoologické a mineralogické sbírky. Letos naše děti z 9. ročníku dostaly příležitost spolu s žáky dalších deseti škol Středočeského kraje propojit klasickou výuku přírodopisu v lavicích s moderně pojatou expozicí v Národním muzeu.

Příběh planety Země je název výstavy, která probíhá od září 2009 do začátku července 2010 a ukazuje geologický vývoj naší planety, jednotlivé geologické jevy a také vývoj biosféry a organismů. Na výstavě se můžeme seznámit se vznikem zemského tělesa i s utvářením jeho povrchu. Pozornost je také věnována vzniku kontinentů, jejich pohybům a proměnám v historii planety. Návštěvník si může na modelu vyzkoušet dokonce i pohyb kontinentálních desek provázený vrásněním a horotvornou činností. Po průchodu zemským nitrem a sopkou je možné na vlastní kůži pocítit i mírné zemětřesení nebo obdivovat meteority včetně toho obřího hned ve vstupní hale muzea.

Od samého začátku se tu počítalo s aktivní účastí návštěvníků, především žáků devátých tříd, kde se geologická problematika probírá. Velmi náročné učivo je dětem zprostředkováno hravou formou. Probírají látku rozdělenou do deseti klíčových témat nejprve s lektory muzea, potom mohou využít dotykové obrazovky s naučnými, ale zábavnými hrami. K dispozici jsou i pracovní listy. Ve škole se pak žáci s učiteli k probranému tématu vrací. Problematiku řeší navíc i v počítačové učebně nebo na interaktivní tabuli prostřednictvím e-learningového programu.

Výukový program je podporován z OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost a z prostředků MŠMT. Právě z těchto zdrojů bylo do muzea zakoupeno 10 interaktivních obrazovek a byl vytvořen zcela nový software, který zábavnou formou seznamuje uživatele se zajímavými fakty a principy z oblasti geologie. Interaktivní obrazovky využívají s velkým zájmem všichni návštěvníci. Žáci škol zapojených do projektu (včetně naší, zlonické) patří k ověřovatelům programu. Byli vybaveni čipovými kartami, jimiž se přihlašují, a za své odpovědi získávají body. Kromě hravosti je i soutěživost dalším způsobem, jak žáky zaujmout při výuce geologické tématiky.

Naši deváťáci navštívili výstavu v Národním muzeu celkem pětkrát, a to zcela zdarma. Na programu se tak mohli podílet i žáci ze znevýhodněného sociálního prostředí, kteří se obvykle z finančních důvodů nejrůznějších akcí nezúčastňují. Myslím, že tentokrát školáci díky Příběhu planety Země získali ke geologii zcela jiný vztah, než tomu obvykle bývá, a že jejich nově získané znalosti budou trvalejšího charakteru.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Před Národním muzeem
Kliknutím zvětšit
Druhohorní flora
Kliknutím zvětšit
Latimérie podivná
Kliknutím zvětšit
Nad výstavním exponátem
Kliknutím zvětšit
Řešení pracovních listů
Kliknutím zvětšit
Soustředění při výkladu lektora
Kliknutím zvětšit
U interaktivní obrazovky

15. 03. 2010, 10:00
Věra Nídrová


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Drahoslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

47.58%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

14.17%

V žádném případě
graf

20.68%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1320
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát