Kliknte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 18. října 2018 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Základní škola Zlonice, Komenského 305

Tel. 312 591 108, fax: 312591108
E-mail: zs.zlonice@seznam.cz, www.zszlonice.cz
Ředitel: Mgr. Jan Tůma
Zástupkyně ředitele školy: Mgr. Jana Linhartová

Den Země ve Zlonicích

První kampaň pod názvem Den Země proběhla 22. 4. 1970 ve Spojených státech amerických. Žádala zvýšit energetickou účinnost a hledat obnovitelné zdroje energie, recyklovat materiály a odpady, vyloučit z používání chemikálie a odpady, které ničí ozónovou vrstvu Země atd.

Akce se v roce 1970 zúčastnily milióny občanů USA, a to zejména studentů základních, středních a vysokých škol. Kampaň měla nebývalý ohlas a dala vzniknout tradici oslav Dne Země - 22. dubna - jako svátku životního prostředí. O 20 let později se k americké tradici připojil zbytek světa. Od roku 1990 je 22. duben jako světový svátek životního prostředí slaven i v České republice. Ve zlonické škole mají oslavy Dne Země už patnáctiletou tradici.

Letos na Mezinárodní den Země zloničtí žáci za pomoci obyvatel městečka a přilehlých obcí opět zavalili školu papírem. V tomto roce to bylo jen o něco málo méně než vloni – 6 860 kilogramů (loni ho na dvoře shromáždili 7 100 kg.). Protože cena starého papíru oproti loňsku narostla, těší se žáci, že si za získané prostředky nakoupí další moderní pomůcky do výuky, nebo budou moci zorganizovat nějakou zajímavou akci. Letos jsme zavedli novinku, sběr starých, vysloužilých elektrospotřebičů. Objevily se tu například mrazáky, ledničky, pračka. Největší radost jsme však měli z drobných elektrospotřebičů. Pračku nebo ledničku do popelnice nehodíte, ale například vysloužilý mixer by se tam vešel. Proběhla nejen názorná výuka žáků, která je podporována mimo jiné i grantem z ESF, ale žáci inspirovali k ekologickému chování i veřejnost. Naše škola je zapojena do soutěže Recyklohraní, což je školní recyklační program, který si klade za cíl zajištění zpětného odběru baterií, akumulátorů a elektrozařízení. Je spojený s osvětovou činností v problematice nakládání s odpady ve školských zařízeních v České republice. Školy zapojené do tohoto projektu získávají za sběr baterií a elektrozařízení do připravených nádob body, které si ve speciálním internetovém obchodě směňují za zajímavé odměny dle katalogu. Další body školy získávají i za zodpovězení otázek nebo splnění rozličných úkolů týkajících se odpadové problematiky.

26. 04. 2010, 13:34
Ing. Hana Voříšková


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Lukáš
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

48.41%

Spíše ano
graf

17.36%

Spíše ne
graf

14.26%

V žádném případě
graf

19.97%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1227
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát