Kliknte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 16. ledna 2019 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Základní škola Zlonice, Komenského 305

Tel. 312 591 108, fax: 312591108
E-mail: zs.zlonice@seznam.cz, www.zszlonice.cz
Ředitel: Mgr. Jan Tůma
Zástupkyně ředitele školy: Mgr. Jana Linhartová

Finanční gramotnost v ZŠ Zlonice

Na středu 19.5. k nám do ZŠ Zlonice pozvala paní učitelka Hana Voříšková dvě ekonomické poradkyně ze společnosti EKOGRAM. Formou hry seznamují dospívající na besedách s tím, jak co nejlépe řídit rodinné finance. Devítky se rozdělily do pěti skupin. V každé skupině byla jedna „mamka“ a jeden „taťka“. Mamka měla za úkol zapisovat do tabulek, které jsme po rozřazení do rodin dostali. Taťka posunoval magnetem, který zobrazoval výši rodinného konta, na plátnu hry. Každá rodina dostala obálku se jménem a magnet. Rodiny měly různé množství peněz, odlišné spotřebitelské úvěry a odlišný počet dluhopisů, akcií a karet na peněžním trhu. Naším úkolem bylo co nejdříve splatit spotřebitelský úvěr, zabezpečit finančně své dítě a zřídit pojistky podle potřeb rodiny. Tři odlišné úkoly bylo třeba splnit do určitých let, uvedených v připravené tabulce. Úkoly to byly pro nás velmi těžké, proto jsme měli ještě jednu tabulku s nápovědou. Po ukončení každého roku získaly rodiny podle množství volných prostředků určitý výnos. Dále rodiny řešily různé nehody, které by se mohly v životě přihodit, mohli jsme nakupovat a prodávat akcie, dluhopisy a karty na peněžním trhu. Ceny těchto karet rostly, ale někdy i klesaly. Záleželo na náhodném hodu kostkou, která určila další běh hry. Přednášející komentovaly naše postupy a radily do budoucna, jak lépe postupovat, uváděly zajímavé příklady. Dopoledne s financemi se všem líbilo a vůbec nikdo se nenudil.

Abychom věděli, jak to chodí s penězi v naší republice, jeli jsme 8. června na exkurzi doČeské národní banky do Prahy. V bance jsme museli projít přísnou kontrolou, všechna zavazadla jsme odložili v šatně. Nejdříve jsme zhlédli dva krátké filmy. Jeden film nás seznámil s historií budovy i různých platidel. Druhý kreslený film se týkal oběhu peněz.

Po filmové ukázce jsme se přesunuli na výstavu s názvem Lidé a peníze. Tam jsme viděli originály nejstarších peněz. Všechny však nejvíce zaujal přístroj, který nám zkontroloval naše vlastní peníze, jestli jsou pravé nebo falešné. Vrcholem prohlídky byla možnost potěžkat nebo si alespoň sáhnout na pravou zlatou cihlu vážící 12,6 kg. Na konci naší prohlídky jsme zodpovídali otázky s finanční problematikou.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Hrací plátno
Kliknutím zvětšit
Instruktorka radí, jak postupovat
Kliknutím zvětšit
I páni kluci byli aktivní
Kliknutím zvětšit
Jedna rodinka při práci

23. 06. 2010, 08:31
Tereza Koutná, IX.A


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Drahoslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

47.58%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

14.17%

V žádném případě
graf

20.68%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1320
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát