Kliknte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 23. října 2018 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Základní škola Zlonice, Komenského 305

Tel. 312 591 108, fax: 312591108
E-mail: zs.zlonice@seznam.cz, www.zszlonice.cz
Ředitel: Mgr. Jan Tůma
Zástupkyně ředitele školy: Mgr. Jana Linhartová

Už letí!

Žáci vypustili balonky, aby připomněli 100. výročí měšťanské školy.

Škola ve Zlonicích patří k těm, které byly založeny ještě v době předbělohorské. Stávající budovu nechala místní školní rada postavit v roce 1891 a žáci se do ní v roce 1893 přestěhovali. V té době existoval ve Zlonicích pouze dnešní první stupeň, starší děti, pokud chtěly navštěvovat školu měšťanskou, musely dojíždět do Slaného. Změna je čekala až v roce 1909, kdy město rozhodlo o zřízení měšťanské školy a přístavbě druhé části stávající budovy. Ta byla otevřena přesně za dva roky a starší žáci se z prostor radnice a obecné školy mohli nastěhovat do nové budovy. Měli tehdy větší štěstí než zlonické děti ve 21. století. Ty se již deset let smutně dívají na chátrající rozestavěné třídy třetí budovy.

Měšťanskou školu slavnostně otevřeli a vysvětili 16. září 1911 a chlapci se mohli hned druhý den začít učit. Skutečně chlapci, dívkám byla zpřístupněna výuka až od následujícího školního roku. V dalších letech byla škola mnohokrát modernizována a doplňována o další části. Školní zahradu, cvičiště, sad před školou, školní jídelnu, školní dílny a v současnosti několik let rozestavěnou třetí část budovy.

My, zaměstnanci školy a žáci, bychom si rádi stoleté výročí založení měšťanské školy ve Zlonicích slavnostně připomněli. Proto jsme připravili několik akcí, na kterých bychom rádi přivítali nejen rodiče a přátele školy, ale i širokou veřejnost. V pátek 16. září, tedy přesně v den otevření školy, vypustil každý žák balónek naplněný héliem. K němu byla připevněna vytištěná vizitka s adresou školy a informací v češtině, němčině a angličtině o stoletém výročí. Balónky pouštěli mnohdy potomci prvních žáků nově založené „měšťanky“.

Den otevřených dveří, který je na naší škole již tradicí během adventních nedělí, bychom rádi z části také věnovali oslavě tohoto výročí. Pokud nás 27. listopadu navštívíte, budete si moci prohlédnout nově opravenou tělocvičnu, jejíž renovaci uhradil Úřad městyse Zlonice sumou přesahující jeden a půl milionu korun. V této částce je zahrnuta i oprava a nové zařízení knihovny, která svůj původní nábytek a malbu schraňovala snad od počátku minulého století. Dále můžete zhlédnout třídy se šesti interaktivními tabulemi, místnost, kterou věnujeme právě historii naší školy, a samozřejmě budete moci společně se svými dětmi posedět u různých výtvarných aktivit. Děti si nejvíce oblíbily zdobení perníčků, přípravu adventních věnců a ozdob na stromeček i na vánoční stůl. Věřte, že ještě nikdo se u nás nenudil. Připraveno bude i malé občerstvení, o nějž se každoročně postarají paní kuchařky ze školní jídelny.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Balonky 1
Kliknutím zvětšit
Balonky 2
Kliknutím zvětšit
Balonky 3
Kliknutím zvětšit
Balonky 4
Kliknutím zvětšit
Balonky 5

16. 09. 2011, 13:54
Mgr. Blanka Zajíčková


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Teodor
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

48.41%

Spíše ano
graf

17.33%

Spíše ne
graf

14.32%

V žádném případě
graf

19.93%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1229
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát