Kliknte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 16. ledna 2019 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska
logo

Základní škola Zlonice, Komenského 305

Tel. 312 591 108, fax: 312591108
E-mail: zs.zlonice@seznam.cz, www.zszlonice.cz
Ředitel: Mgr. Jan Tůma
Zástupkyně ředitele školy: Mgr. Jana Linhartová

Finanční gramotnost s Českou spořitelnou

V době, která v sobě zahrnuje ekonomickou krizi, nezaměstnanost, možnost rychlých půjček, osobní bankrot, tunelování a další podobné lahůdky současnosti, je nutné mít alespoň základní přehled v tzv. finanční gramotnosti.

To je pojem, který slovníky definují jako schopnost analyzovat a spravovat osobní finanční prostředky, které mají dopad na materiální zajištění jedince. Člověk se pak orientuje ve svých finančních rozhodnutích, plánuje svou finanční budoucnost vzhledem k reálným finančním možnostem a kompetentně reaguje na životní události, které mají dopad na každodenní finanční rozhodnutí. V dospělosti je pak také schopen adekvátně posoudit události vyplývající ze stavu ekonomiky státu.

U nás ve škole se snažíme finanční gramotnost zařazovat do výuky již na prvním stupni. Děti například v hodinách matematiky pracují a počítají s papírovými penězi, sčítat a odčítat se učí na slovních úlohách o nakupování a prodeji apod. Starší žáci mají volitelný předmět Základy ekonomiky a účetnictví, hodiny matematiky jim prolíná učivo o úroku, procentech, ve slovních úlohách řeší situace z oblasti financí. Důležitou součástí výuky jsou také exkurze, besedy a přednášky. Deváťáci a osmáci navštěvují ČNB v Praze, zúčastňují se soutěží, které pořádají různé instituce z oblasti finančnictví, například společnost Ekogram.

V letošním školním roce jsme zahájili výuku finanční gramotnosti besedou s pracovnicemi České spořitelny. Děti si vyslechly povídání o spořicích účtech, platebních kartách a operacích, které banka provádí. Powerpointová prezentace jim pomohla orientovat se ve složitějších pojmech a informacích. Bylo zajímavé pozorovat, jak se některé děti aktivně zapojují, kolik věcí znají nebo si umějí odvodit. Však je také červenomodrý maskot Spořínek chválil a neustále odměňoval drobnými sladkostmi a upomínkovými předměty.

Děti si z besedy odnášely spoustu nových poznatků. Již vědí, že jim rodiče mohou založit osobní účet, dětskou vkladní knížku nebo stavební spoření, zavést flexibilní životní pojištění Junior či věnovat kartu Visa Electron pro děti. Jistě přínosné bylo i povídání o půjčkách, jejich úskalích i o možnostech splácení.

Naši žáci odcházeli nadšení. Jistě k tomu přispělo množství odměn, které si odnášeli a kterými se chlubili, ale během dozoru na chodbě o přestávkách jsem ten den často zaslechla,

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Finanční gramotnost 1
Kliknutím zvětšit
Finanční gramotnost 4

19. 10. 2012, 15:13
Mgr. Blanka Zajíčková


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Drahoslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

47.58%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

14.17%

V žádném případě
graf

20.68%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1320
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát