Kliknte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 31. července 2021 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Autor Sláva Pilík

FotoStanislav Pilík (1950), redaktor Slánských listů, píšící pod jménem Sláva Pilík, žije v Rakovníku již téměř padesát let. Narodil se ale v Příbrami a rodina se třikrát stěhovala. Rovněž základní školní docházku prožil na více místech. Po čtyřech letech v Telči a Slaném zakotvil od páté třídy v Rakovníku. Střední vzdělání absolvoval v Praze na ekonomické škole zahraničního obchodu, ale dalšímu studiu ekonomie se nevěnoval. Události srpna 1968 to změnily a v roce 1969 byl po maturitě přijat na Filozofickou fakultu Karlovy univerzity na katedru romanistiky. Z vysoké školy ale po dokončeném prvním ročníku „utekl“ k rockové hudbě, jejíž vábení bylo tehdy v začátcích sedmdesátých let silnější. Po práci v rakovnické Šamotce skládal vlastní skladby, psal k nim texty, hrál doprovodnou kytaru a zpíval v rakovnické amatérské kapele M.D.A.

Vše přerušila povinná základní vojenská služba. Tam ještě hrál ve dvou souborech a na banjo ve vojenské trampské skupině. K hudbě se po vojně nevrátil, ale k jinému kumštu ano. Bylo to v podobě krátkého působení ve „velkém“ Tylově divadle a dlouhých let práce v rakovnickém loutkářském souboru Před Branou, kde přičichl také k režii.

Jeho další velkou láskou byl a stále je sport, kterému se věnuje od poloviny 80. let. Vedl dlouhá léta mladé lední hokejisty jako trenér a také se začal věnoval vytrvalostnímu, zvláště maratónskému běhu, který je jeho láskou doposud.

Od osmdesátých let přispívá do rakovnického tisku, kam převážně píše sportovní reportáže. V roce 1989 byl u zrodu Občanského fóra v Rakovníku a s velkým elánem se věnoval podpoře tehdejších změn ve společnosti. Snad i proto, že znal okolnosti, za kterých byl jeho druhý otec odsouzen kvůli politickým protestům v roce 1968 do věznice v Plzni-Bory a jeho matka musela odejít z práce v rakovnickém Tosu.

K pravidelnému psaní v novinách se dostal spíše náhodou, když v Rakovníku vznikl po roce 2000 soukromý týdeník Objektiv.

Svou novinářskou pozici ale našel plně až v redakci Slánských listů, kde působí od roku 2005. Věnuje se tu hlavně zpravodajství, politickým i občanským kauzám a na zpravodajském serveru www.slanskelisty.cz rovněž sportovní tematice.

Dnes má svátek Ignác
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.76%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

14.07%

V žádném případě
graf

23.57%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2147
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát