Kliknte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 5. července 2020 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Recenze na knihu Podivuhodné příběhy...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tomáš Bednařík, týdeník Raport, vyšlo 16.12.2008

Červenkův pitaval ze Slánska a Kladenska

Jiří Červenka je neúnavný novinář a badatel. Před dvěma roky jsme si mohli přečíst strhující Červenkovu reportáž s výraznými prvky literatury faktu Šla s ním až k šibenici, mapující osud jednoho z čelních příslušníků kladenského gestapa Oskara Felkla a jeho rodiny. Vloni před Vánocemi uvedl na trh neméně poutavou knihu Prokletí továrníka Pály - tragickou životní story slánského podnikatele Jaroslava Jana Pály, muže, jehož poválečný establishment označil za viníka lidické tragédie.

Své pověsti nezůstal Jiří Červenka dlužen ani letos. Na pulty knihkupectví přichází kniha nazvaná Podivuhodné příběhy z dob nedávno minulých. Jedná se o dvacet příběhů - lidských osudů, které autor sesbíral a zpracoval v posledních pěti letech.

Také v nové publikaci nezůstává Červenka nic dlužen své pověsti pilného badatele. Hned od prvních stránek přináší svým žánrově nezařaditelným stylem (kombinace vlastního vyprávění, citací ze soudních protokolů, rozhovory s pamětníky popisovaných událostí) řadu zajímavých a většinou dosud nikde nepublikovaných faktů. Téměř polovinu knihy věnuje osudům lidí ze svého „oblíbeného“ období druhé světové války (např. případ slánského právníka JUDr.Miroslava Hakena, kauzu Josefa Kopeckého, správce kobyliské střelnice, kde byly během války popraveny stovky českých vlastenců, vlajkaře Karla Bittnera, bratrů Formánkových a dalších). Jedním dechem hltáte osudy slánských udavačů, první manželky mladého továrníka Pály Věry Emrové, nespravedlivě odsouzeného statkáře Václava Jiráska z Beřovic nebo kontroverzního kata Františka Nenáhla. Méně zajímavé nejsou ale ani další životní příběhy. Každý z publikované dvacítky je svým způsobem výjimečný.

Velkou předností knihy je Červenkova pečlivost, s níž se snaží sehnat k jednotlivým případům maximum informací, a to i těch obrazových. Z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké získat od příbuzných a potomků fotografie a jiné dobové dokumenty, byť jen k nascannování. Jiřímu Červenkovi se to ve většině případů podařilo a fotodokumentace tvoří závěrečnou přílohu knihy.

Podivuhodné příběhy z dob nedávno minulých jsou další velmi dobrou publikací, která přispívá k poznávání dějin regionu.

 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.87%

Spíše ano
graf

17.50%

Spíše ne
graf

14.33%

V žádném případě
graf

23.30%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1863
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát