Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 25. června 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Práce

Když se řekne práce, reagujeme všelijak. Někdo řekne "eeeh" a začne se smát, jiný "vystrčí bradu bojovně vpřed", další se shovívavě usměje, další skloní utrápeně hlavu s vévodícími kruhy pod očima... Je na to mnoho reakcí.
A když by se začalo diskutovat na téma "pro a proti práci", tak se dozvíme: "Makat? Vole, to vůbec...", "No... Na to se těším. Ale fakt! Mnohem lepší než chodit do školy." A další a další názory.
Práce je neodbytně součástí našeho života, ať už pracujeme hlavou nebo rukama, tak pracovat obvykle musíme. A pro dospělé do samozřejmě platí dvakrát. Je dobré pracovat?
Ukrádá to čas, způsobuje obvykle nechuť (ačkoliv se jistě najdou idé, kteří se do práce těší) k době dne, kdy se práce musí vykonávat, způsobuje to přepracování a to nemluvím o pracovním syndromu vyhoření.
Dává to našemu životu řád. Vyděláváme si tím na živobití. Chrání nás to před nic neděláním, nudou, zkázou - je to pravda, že blbosti obvykle vymýšlejí lidé "který nemaj co na práci".
Nedávno jsem četla R.U.R. Poselství Karla Čapka bylo zřejmé, už, když Domin přednášel svoje představy v prvním dějství. Průšvih na obzoru, kapitáne!
Práce je naší součástí už tisíce let. A jen tak si jí nemůžeme odvyknout - to by byl průser (pardon, velká komplikace) jako z R.U.R.
Ale práce dnes není. Celosvětová krize, propouštění, přeplněné pracovní úřady... Stará písnička, již zažívám každý týden, když (zatím ještě ne zoufale, ale to přijde) sháním brigádu.
"Beru všechno! Je libo uklízečky, hlídačky dětí, praktikantky na táboře, vylepovačky plakátů? Mám v tom praxin a v tom v čem ji nemám, ji rychle získám! Ale s lítostí vám musím sdělit, že vám nemohu dát žádné reference, jelikož, coby patnáctiletá, sháním první práci." A nikde se "překvapivě" nic neobjevuje. Práce? Leda přes známost. Žádnou nemáš? V tom případě si užij prázdniny u babičky...
Před sebou mám ještě dlouhá studia. Bude to snad lepší až vyjdu s maturitním vysvědčením a (při troše štěstí) s titulem ven do světa a řeknu, že jdu pracovat? No, kdo ví. Ale shodli jsme se na tom, že se svět žene do zkázy. To to asi nebude lepší, co?
Chci tedy pracovat? Vím, že musím, tělu se nechce. Jenomže bez práce ty koláče doopravdy nejsou...

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
"Pozor na ni!" nebo "Hrrr, do toho!"?

Alžběta Dyčková, 3.ZŠ Slaný, 9. ročník
06. 01. 2010, 19:53


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 10 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Adriana
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.15%

Spíše ano
graf

17.72%

Spíše ne
graf

15.28%

V žádném případě
graf

23.85%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3103
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát