Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pondělí 20. března 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Santanismus

Proč si české děti myslí, že Ježíšek nosí obepínající červený kabát s bílým lemováním? A že přes něj má černý pásek s obří přezkou, místo kalhot červené pumpky a vysoké černé holiny? Proč si představují pod slovem "Ježíšek" postaršího pána s bílým vousem a červeným kulichem na hlavě?

Nepletou si náhodou Ježíška se Santou Clausem? S tím obtloustlým dědulou? Kde se vlastně Santa vzal? Myslím, že se poprvé objevil v básni od H.B. Livingstona, ale teď je propagován pomocí reklamy na jeden oblíbený nápoj. Proč si dnešní děti myslí, že jim do komína vletí Santa a položí jim pod stromeček dárečky o kterých sní? Jak by se tam asi Santa vešel? Zapalme v krbu oheň, ať Santovi není zima. Santovo spřežení se sobem Rudolfem? Není to blbost? Rudolf má červený nos a svítí na cestu? Kde se vzal? Z pohádky, která se vypráví o dlouhé zimní večery. Santa stihne za jednu jedinou noc obletět celý svět. No, tak tomu říkám síla. To je ale šikula. Nevěřím mu ani slovo. Jeho ,,ho-ho-ho" ve mně vyvolává vztek. Ježíšek je přece malý klučina, miminko narozené v Betlémě.

Prosím, nechte Santu Clause USA, Kanadě a Velké Bitánii. Dětem radši vyprávějte o Ježíškovi narozeném v jesličkách a nezapomeňte na tři krále, kteří mu přinesli myrhu, zlato a kadidlo. A Santu nepouštějte do domu, zacpal by Vám komín.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Santa Claus na kříži? Promiňte, ale ne. Kam se poděl Ježíšek?
Kliknutím zvětšit

Isabela Moravcová, Gymnázium Slaný, 3. ročník
18. 11. 2009, 15:20


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 19. Čtenáři celkem udělili: 93 bodů. Průměrný počet bodů: 4.89

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Světlana
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.30%

Spíše ano
graf

17.80%

Spíše ne
graf

15.27%

V žádném případě
graf

23.63%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2730
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát