To první je 260 let školní výuky v obci. Vyučování dětí v obci Černuc začalo již v roce 1750, v č.p. 41 (u Prošků). Prvním učitelem byl krejčí, pan František Novák, po kterém nastoupil jeho syn Karel.
V roce 1790 byla škola přestěhována do domu u Martinovských. V přízemí byla kavárna, když se v ní pracovalo, muselo být vyučování přerušeno. Děti při vyučování seděly na zemi.
Na oficiálních stránkách školy je sice napsáno, že tam byla kavárna, ale já si myslím, že to je překlep a že tam byla spíše kovárna. To by mi dávalo větší smysl, že když se začne kovat, tak to dělá velký rámus a výuka tedy nemůže pokračovat. Ale proč by se mělo přestávat učit, když někdo přijde do kavárny? Navíc, v roce 1790 kavárna v tak malé obci jako je Černuc?
V roce 1865 byla postavena školní budova, ve které škola sídlí dodnes. A k tomuto datu se váže druhé výročí. Totiž 145 let od založení Základní školy v Černuci.
Škola je vesnická malotřídka s kapacitou 62 žáků. Slouží pro obce Černuc, Nabdín a Bratkovice. Je zde jen první stupeň, poté děti dojíždějí většinou do Velvar.
A právě tyto dvě výročí si chce zdejší škola připomenout trochu jinak a chce vydat vlastní kalendář, který bude zároveň sloužit pro prezentaci školy. Kalendář bude barevný, na každé stránce každého týdne budou dvě fotografie z obce – srovnání kdysi a dnes pokud možno stejného místa. Dále na každé stránce budou práce dětí.
A na tento kalendář shání škola finanční prostředky. Obrátila se proto formou výše zmíněného letáku na všechny obyvatele obce se žádostí o finanční podporu.
Protože jsem před lety také sháněla finanční prostředky pro svého syna, který se účastnil mezinárodní abylimpiády v Indii, vím, co to je za námahu, takové prostředky sehnat. Takže ačkoli mé děti do této školy nikdy nechodili (nebydlím tu tak dlouho) a nikdy ani chodit nebudou (už jsou na to velké), rozhodla jsem se přispět i já. Na letáku byl napsán jako první termín pro osobní předání peněz přímo ve škole dnešek od 15 hodin. Málem přesně ve tři tedy zvoním u dveří. Paní ředitelka je překvapená, že je zamčeno. Z toho vyplývá, že jsem první, kdo přišel darovat peníze. Nebo možná první, koho napadlo zazvonit, když narazil na zamčené dveře. Nikdy jsem v této škole nebyla, takže si ji zvědavě prohlížím. Paní ředitelka má připravenu prezentaci kalendáře, takže mohu vidět jeho budoucí podobu. Dokonce se dozvídám, že bude tak trochu netradiční, protože bude začínat datem 1. září 2010 a končit 31.12.2011. Bude tedy na rok a čtyři měsíce.
Nakonec jsem vytáhla bankovku několikrát větší, než jsem původně zamýšlela. Ani tak to není velká částka, ale paní ředitelka říká, že očekávala jako příspěvek mnohem méně, dokonce počítá i s tím, že lidé budou přispívat třeba pouhou desetikorunou. Bohužel z vlastní zkušenosti vím, že lidé se asi stydí přispět tak málo, takže většinou raději nepřispějí vůbec. Větší částku totiž zase dát nechtějí.
Proto pokud i vy čtenáři byste chtěli jakoukoli částkou přispět, na www.zscernuc.cz naleznete v kontaktech číslo účtu (abyste měli jistotu, že jsem si sem nenapsala třeba svůj vlastní účet) a můžete poslat jakkoli velkou či jakkoli malou částku. Jako variabilní symbol napište 1865, což je rok postavení školní budovy a do specifického symbolu či do zprávy příjemci napište případně své jméno a adresu. Budete pak zmíněni v kalendáři jako dárci. Také je možné peníze přinést osobně a prohlédnout si školu či budoucí podobu kalendáře, a to příští čtvrtek od 15 do 18 hodin či po domluvě s paní ředitelkou kdykoli jindy.
Já vím, že to není moje starost, shánět prostředky na tento kalendář, ale pokud by aspoň jeden čtenář přispěl aspoň tou desetikorunou, potěšilo by mě to.
Václava Hrabáková, Černuc
13. 05. 2010, 21:17
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.
Určitě ano
43.06%
Spíše ano
17.75%
Spíše ne
15.28%
V žádném případě
23.92%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01