Kliknte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. října 2018 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rady a porady

Ráno jsem si dala budíka na půl osmou, že vstanu brzo a než se syn vzbudí a venku bude horko, že budu pokračovat v práci na zateplování. Jenže když budík zazvonil, nechtělo se mi vstávat (opět jsem šla pozdě spát). Krom toho jsem měla dojem, že venku opět prší, takže jsem si tak v duchu ospravedlnila další spánek.

K plánované práci na domě jsem se dostala až po desáté. Zato jsem pracovala až do půl šesté, kdy přijela dcera nabarvit mi vlasy. Samozřejmě s přestávkami na jídlo a péčí o syna.

Z práce mě vyrušil jen telefonát od kamarádky. Pracovala jsem totiž dříve jako asistentka v advokátní kanceláři, takže všichni mí známí se na mě dodnes obrací se žádostmi o právní rady. Většina lidí totiž se soudy doposud nikdy neměla co do činění a mají obavy z neznámého. Neví, jak to chodí, co a jak mají udělat, jestli mají vůbec nějakou šanci. Běžet hned k advokátovi se jim nechce či se ostýchají. Mít něco společného se soudy a advokáty většinou chápou jako by se řadili mezi kriminálníky. Takže jim vysvětlím, jak to chodí, co mají udělat, jak to mají napsat, co k tomu přiložit. V jednoduchých záležitostech to zvládnu. Se složitějšími je samozřejmě odkazuji na odborníky.

Dnešní problém kamarádky nebyl její, ale její známé. Ta (už nevím proč) skončila na vozíku. Děti nemá, manžel ji opustil. Jenže krom toho, že ji opustil s jinou ženou a tím jí nechal ve svízelné životní situaci bez pomoci, snaží se jí ještě „oškubat“ na majetkovém vyrovnání, na výživném pro ni apod. Tato známá mé kamarádky bohužel není spokojená s prací své advokátky. A rovněž bohužel nemá v ruce potřebné doklady, aby dokázala, že ji manžel okrádá.

Krom toho, že takto po telefonu a s informacemi ze třetí ruky toho moc nezmůžu, tento problém patří do kategorie, kdy nemohu pomoci. To už je složitý problém a je k němu třeba opravdového advokáta. Bohužel ten, kterého bych jí bývala doporučila, zastupuje jejího manžela.

Ale napadlo mě, že když je invalidní důchodkyně s malým příjmem, mohla by si zažádat u České advokátní komory o ustanovení advokáta ex offo. Na toho má právo každý v jakémkoli sporu, kdo má (zjednodušeně řečeno) malé příjmy, je sociálně slabý. Advokát ex offo není jen v trestním řízení. I v civilních sporech je možné o něj požádat.

Moc jsem kamarádce nepomohla, ale tahanice o majetek opravdu nejsou na jednoduchou radu. Je mi její známé líto, ale když její manžel nemá dostatek slušnosti se na invalidní manželku nevykašlat a postarat se o ní, a pokud už jí chce opustit s jinou ženou, tak jí aspoň neokrádat na majetkovém vyrovnání, bude její boj o spravedlnost dost obtížný, ne-li nemožný. Stále ještě u soudu ten bezohlednější, bezcitnější a připravenější vyhrává. Jak správně se praví v jedné písničce: „V lásce vždycky vyhrává ten, kdo má rád míň!“

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Spravedlnost je prý slepá. A já si myslím, že je to pravda.

Václava Hrabáková, Černuc
08. 06. 2010, 20:34


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Brigita
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

48.45%

Spíše ano
graf

17.35%

Spíše ne
graf

14.25%

V žádném případě
graf

19.95%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1228
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát