Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 5. října 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Španěl nebo Čech? Kdo nemluví má pech!

  Španělsko. Člověku se hned vybaví vidina zálivů obklopených skalními útvary, které nabízejí intimitu a výhled na zapadající sluneční kotouč v barvě pomeranče. Těžko říct, proč se má španělská přítelkyně rozhodla strávit své prázdniny právě na Maltě, která se tolik podobá její rodné zemi. Každopádně se tak stalo a my se mohly společně vrhnout do prázdninových radovánek. S těmi však souvisela i povinnost docházet na ranní kurzy angličtiny, které však s úderem dvanácté hodiny končily, aby se studenti mohli rozeběhnout po přilehlých písčitých plážích. Ani my dvě jsme nebyly výjimkou. Při našich společných výletech jsme se velmi spřátelily a díky odlišným kořenům jsme se rozvíjely jak po sociální, tak po jazykové stránce.

  Španělé jsou velmi družní lidé. Rádi tančí, baví se a zpívají. V jejich společnosti se mě zmocnil pocit prazvláštní pospolitosti, kterou my Češi postrádáme. I když jsou z různých koutů své země, působí jako početná rodina, která se po léta neviděla. Každý její člen má k zrovna probíranému tématu co dodat, čím oponovat. A i když nějaký temperamentní řečník vyvolá vášnivou diskuzi, která ze židlí zvedne i flegmatičtější jedince, nakonec se stejně vzájemně poplácají po ramenou a vykouří spolu, obrazně řečeno, dýmku míru. Hodně jsem se od nich naučila. Díky Mirně, jak se jmenovala má přítelkyně, jsem se stala jednou z nich.     Volný čas jsem však netrávila pouze v jejich obklopení. Během mého měsíčního pobytu nastaly i večery plné stesku po domovině, které jsem nejraději trávila o samotě. Jakmile však Mirna zpozorovala mou netečnost vůči zábavě, rozhodla se rozehnat mé chmury alespoň svou milou přítomností. Jednoho večera, když jsem opět sklouzla k melancholii, vytáhla časopis ve svém libozvučném jazyce a jala se předčítat. Po chvíli požádala o předčítání mě. Jakmile jsem se pokusila napodobit intonaci a výslovnost španělštiny, trudnomyslnost byla tatam. Sama sobě jsem se musela smát. A Mirna se smála se mnou.

   Nutno však říci, že Mirnina snaha nepřišla vniveč. Od těchto prázdnin pilně docházím na lekce španělštiny, kde se nesměle snažím napodobovat Mirnin přízvuk. Osvojenou látku potom zúročím v dopisech, jejichž adresátem je právě tahle španělská dívka. Ty dopisy nezrcadlí pouze touhu naučit se cizímu jazyku snadno a rychle. Ty dopisy zrcadlí přátelství.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Mirna a já. Hádejte, kdo je kdo? :)

Lenka Brtinská, Gymnázium Slaný, 2. ročník
20. 10. 2009, 15:34


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 128. Čtenáři celkem udělili: 619 bodů. Průměrný počet bodů: 4.84

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

pavouk - 21. 10. 2009, 20:54:02
Super
Intonace a výslovnost španělštiny u Tebe možná trochu pokulhává, ale čeština je na výbornou. Máš tam i zajímavé postřehy, vlastní poznatky. Jinak asi budeš ta vyšší, Španělky se nezapřou a Češky také ne.

Dnes má svátek Eliška
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.33%

Spíše ano
graf

17.70%

Spíše ne
graf

15.15%

V žádném případě
graf

23.81%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2864
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát