Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 6. prosince 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Po stopách Valentýna

Kde se vzal, tu se vzal... máme ho tu. Kde se vlastně zrodil nápad slavit svátek všech zamilovaných, nemáme náhodou už jeden den označen jako den lásky? Už Karel Hynek Mácha věděl, že první máj, první květen patří mezi nejromantičtější dny v roce. Tak na co slavíme i čtrnáctého února?

Kde se ten Valentýn vzal? Spadnul z nebe jako déšť? Vyorali ho sedláci na poli jako bramboru, kterou pojmenovali Valentýn? To asi ne, připadá mi to celé přitažené za vlasy. Dobře, ale tak kde se vzal?

Za dávných časů žil byl Valentýn, byl to sebevědomý, počestný a moudrý člověk. Vyskytoval se v Římě, kde se zamiloval do krásné, ale nevidomé dívky. Nikdo nevěřil, že dívka ještě někdy uvidí, ale Valentýn se modlil a nepřestával věřit a ejhle, slečinka spatřila světlo světa. Kdo by to byl řekl? O zázračném uzdravení se šuškalo na každém rohu a to bylo chybou. Pohané Valentýna odchytli a za městem mu oddělili hlavu od těla, že by mečem? Možná. Od té doby je Valentýn patronem čisté, kvetoucí a věrné lásky. Myslíte, že to končí jen jednou legendou? Ne, každý začátek má více konců.

Podle křesťanské legendy císař Claudius II. zakázal sňatky, protože měl málo vojáků. Ještě aby ne, komu by se chtělo do války? Pořád jen bojovat a riskovat holý život, když na ně doma čeká žena s hladovými dětmi? Ale Valentýn byl tvrdohlavý kněz, který věřil v čistou lásku a vesele oddával dál, i přesto, že porušoval rozkaz císaře. A víte co se s ním stalo? Čtrnáctého února byl popraven a v posledním vzkazu, který napsal bylo: ,,Od tvého Valentýna!". Tak, a máme na světě už i přáníčka, už víme proč si dáváme navzájem valentýnky, přeci na důkaz věčné lásky.

Dnes bych chtěla být francouzskou, proč? Protože dnes muži vaří ženám. Ale kdyby mi můj vyvolený připravil žabí stehýnka, nebo ještě se hýbající hlemýždí potvoru, tak bych si hodně rychle rozmyslela pobyt ve Francii.

Dnešní den je pro mě jako každý jiný. Nemusím někomu dokazovat lásku zrovna dnes, přeci když budu chtít, tak lásku můžu vyznat kdykoliv a ne, když mi to přikazuje nějaké jméno v kalendáři. Nemusíme dávat dárky za tisíce abychom tomu druhému dokázali, že ho máme nadevše rádi, stačí obejmout, dát pusu a nebo přinést kytičku a to kdykoliv. Prostě svatého Valentýna ignoruji, ať se mu to líbí, nebo ne.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Svatý Valentýn
Kliknutím zvětšit
Den plný lásky? Jak myslíte...

Isabela Moravcová, Gymnázium Slaný, 3. ročník
14. 02. 2010, 02:24


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 11. Čtenáři celkem udělili: 55 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Mikuláš
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.39%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

15.22%

V žádném případě
graf

23.82%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2918
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát