Kliknte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 28. května 2022 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Koně a já

Za svůj život jsem na koni seděla asi pětkráte, nebo šestkráte a je to úžasný pocit. Popravdě řečeno je to sport, který by mě bavil provozovat – už jenom proto, že je jeden z mála, který bych zvládla.

Poprvé jsem seděla na koni, kdysi dávno na chatě. Ještě si pamatuji, jak se se mnou postavil na zadní a malá pětiletá Bětka už letěla a přímo na kámen, protože se nestihla chytit hřívy neosedlaného poníka. Ta kostrč bolela hrozně moc. Ale hned jsem se koníčkovi omluvila, že jsem asi udělala asi cosi, co ho rozzlobilo a chtěla jsem to zkusit ještě jednou. Kupodivu mě ta starší děvčata nepustila.

Potom jsem v létě byla dvakrát v jízdárně v Sadské. To bylo fajn. Bylo mi asi devět, nebo deset a ta vyjížďka mě bavila. Poprvé jsem tam klusala a pořád si pamatuji, jak se ta klisna (Nikola) pořád cpala dopředu, protože byla něco jako alfa-klisna.

Pak nebylo dlouho nic. Až přišlo Německo. V zájmu družby mě spolužačky pozvaly, zda bych s nimi nejela na farmu s koňmi: bylo to pár kilometrů od města na kole a zadarmo, tak jsem jela. No… Po měsíci jsem přestala. Ale vyzkoušela jsem si i trysk, což byl docela zajímavý zážitek. Jenom mi připadalo nesmyslné, proč všechny měli na ty koně bičíky, když v podstatě nebyly zapotřebí. Nepřijde mi to vůči těm nešťastným koníkům v zajetí fér, že musí takhle pracovat a ještě je to bolí.

A poté už nic. Už nějak nikdy. Nevím ani proč, bavilo mě to, ale nikoho od koní neznám a nechce se mi na jízdárnu chodit samotné. Také nějak vím, že se k tomu nedokopu a že ta jízda asi nikdy nebude podle mých představ. Volně, v přírodě, ve dvou – kůň a já. Ale tak to nechodí, že? Nikdy jsem po tom netoužila nijak výrazně.

Vždycky, když jsem byla mladší, říkala jsem si, že kdybych byla bohatá a mohla si dovolit, co bych chtěla, pořídila bych si stáj s koňmi a jezdila takhle po svých velkým pozemcích. Ale já nechci být bohatá, nedej bože slavná a proto je to sen, po jehož splnění rozhodně netoužím.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Myslím, že ti svobodní jsou nejkrásnější

Alžběta Dyčková, 3.ZŠ Slaný, 9. ročník
29. 01. 2010, 15:36


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 3. Čtenáři celkem udělili: 13 bodů. Průměrný počet bodů: 4.33

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Katchulka - 30. 01. 2010, 12:47:30
pěkné
Ahoj. Pěkný článek..xDRozhodně bych,ale nechtěla v pěti letech zažít pocit vzpouzejícího se poníka. V dnešní době mi dělá problém udržet se, když koník vykopne, či si hodí beránka. No nic,prostě dávám za 5 bodů už jen proto,že si to pěkně napsala a také souhlasím s tím, že ty koně jsou v zajetí a nejvíce jim to sluší když jsou svobodní .=)

Dnes má svátek Vilém
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.22%

Spíše ano
graf

17.49%

Spíše ne
graf

14.53%

V žádném případě
graf

23.76%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2395
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát