Do velvarského muzea zavítala nevěsta… Foto Zdeněk Tvrdek
…babička plakala, děda se smál. Jistě znáte tuhle lidovou, jednu z písniček, opěvujících svatební akt. Svatba je záležitost povětšině radostná, ale i ona, jako všechno, se dobou mění. Dokazuje to zajímavá výstava, kterou jsme shlédli v Městském muzeu Velvary.
Má přiléhavý název: Svatby dříve a nyní. Zahrnuje hlavně desítky fotografií šťastně se tvářících novomanželů z konce 19. století do 70 let minulého století i některé snímky ze současnosti. O tom, jak vznikala, nám Jitka Kůrková z velvarského muzea řekla: „Téma nás napadlo již loni, kdy jsme se zamýšleli nad programem letošní Muzejní noci. Muzejní noc je celorepubliková záležitost, umožňující návštěvu muzea v nezvyklém čase a přitom shlédnout zajímavý kulturní program. Rozhodli jsme se, že i letos budeme pokračovat v seznamování veřejnosti, jak lidé na Velvarsku žili, jak se oblékali, tentokrát o svatbách…“
Rovněž zahájení výstavy bylo na stejné téma. Hosté byli svědky „zásnubního večírku“ v podání manželů Brtníkových a módní přehlídky dobových společenských oděvů, včetně svatebních. V roli manekýnek a manekýnů se předvedli studentky a studenti Střední odborné školy Velvary, pro něž to bylo zajímavé zpestření volného času. Zazněla potřebná informace o historii svateb a Marcela Jirásková z Černuce přidala zajímavé povídání o tom, jak vznikla svatební kytice. Společně s kolegyní Helenou Dudovou takové předtím pro výstavu připravily.
Co je možné vidět? Například krásné secesní šaty nevěsty, svatební střevíček z pravé kůže zdobený korálky, umně vyšívanou čelenku, jaké nevěsty na přelomu zmíněných století nosily, i jemné spodní prádélko, odložené o svatební noci… Defiluje před námi spousta fotografií. Jsou na nich novomanželé i svatební hosté, tváří se radostně, někteří důstojně. Velké zarámované fotografie byly přineseny rovnou ze stěn bytů. Svatební oznámení i blahopřání ke sňatku svědčí o značném výtvarném umění tehdejších mistrů tiskárenských. Neschází ani prostřená svatební tabule připravená k hodování. Mimochodem, když již jsme se dotkli svatební krmi, je zde i jídelní lístek, jenž byl předložen hostům jedné velvarské svatby v roce 1901 v Praze. Hostina se konala v Salonech Brejškových a menu bylo víc než bohaté.
Uvádíme v tehdejším znění: 1. Zvláštní odvar drůbežný. 2. Losos rýnský. 3. Maso ala: jardiniere, šampaňské filet, krocánky mladé. 4. Saláty různé. 5. Srnčí kýta. 6. Brusinky šumavské. 7. Jemné závary třebenické mražené ovocné s kotoučky. 8. Dorty různé a zákusky jemné. 9. Sýry s máslem.
Potom, že naši předkové nevěděli, co je dobrého. Ještě jsme se zeptali, kde takové množství zajímavostí pro výstavu, především různých fotografií, muzeum získalo? „Jako vždy, když potřebujeme pomoci, obrátili jsme se s výzvou a prosbou na občany Velvarska,“ na to Jitka Kůrková. „Aby nám pomohli a zapůjčili rodinné svatební fotografie, které doma mají. Znovu jsme se setkali s kladným ohlasem. Jednotliví občané nám přinášeli nejen svatební fotografie, ale i některé předměty, dokonce i části oděvů. Potom již nebyl problém výstavu připravit.“
Výstava Svatby dříve a nyní potrvá v Městském muzeu Velvary do konce září letošního roku.
Zdeněk Tvrdek
26. 06. 2009, 16:05
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.99%
Spíše ano
17.72%
Spíše ne
15.33%
V žádném případě
23.95%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01