Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 25. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Hrdý Budžes

A hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí… Zklamaná Helenka Součková zjišťuje, že její vzor – hrdý Budžes, který vytrval a o jehož přednostech byla přesvědčena už jen z toho principu, že vytrval, vlastně vůbec nikdy ani neexistoval. Malá osmiletá Helenka, dcera Kačenky a „nějakého“ Karla Freisteina, který kdysi emigroval a opustil manželku i s dcerou, podává rázný, lehce naivní, realistický ale i přesto dětský pohled na svět v době socialistského rozkvětu, výpověď dítěte žijícího ve světě plném soudruhů, jiskřiček a skautů neboli malých komunistů, mamutů, divadelních herců, „anti-komunistů“ a zákeřných spolužáků, kteří si ji dobírají, protože je „tlustá“ a dávají jí přezdívky jako Mobydik nebo Frankenstein.

Hrdý Budžes je po estetické stránce a i díky hereckým výkonům veřejností velmi oblíbená divadelní hra zrežírovaná podle stejnojmenné knižní předlohy od Ireny Douskové. Celé publikum okouzlí vždy naprosto neodolatelná Bára Hrzánová, která je nejpřesvědčivější osmiletou holčičkou, kterou jsem kdy viděla. Její herecký výkon strhne vždy celé publikum a i přesto, že vypráví o relativně těžkém, nespravedlivém, nepochopitelném a občas i smutném životě Helenky je tato hra nanejvýše oblíbenou komediální inscenací mezi lidmi každého věku.

Když začne Helenka chodit na jiskřičky, její spolužáci už se jí tolik neposmívají. Naopak s nimi zažívá různá dobrodružství. Jejím nejlepším kamarádem se stává Secký, který dostal dvojku z chování a jeho osobitý projev je podtržen skutečností, že silně mutuje. S oddílem Veselých lumíků nachází zakopaného partyzána, seznamuje se s kočovnými cikány, kteří bydlí v zámku, konečně navštíví Prahu, kvůli rodinné sešlosti propásne koncert Milušky Voborníkové, což ji oprávněně naštve a namísto básničky, kterou jí vybere maminka odrecituje před třídou vlastní autorskou práci: „Helena Součková, Prase: Za našimi za vraty vysedává prase, hleďme ho už zase.“

Také moc ráda jezdí za Zákopeckým dědečkem Františkem, protože ten jí vypráví o starobylých městech v naší republice, ráda navštěvuje maminku na zkouškách v divadle, polemizuje o představeních, o komedii a o tragedii nebo provádí své spolužáky po prostorách divadla. Co nemá Helenka v lásce jsou hodiny tělocviku, a tak na závodech, přímo na startovní čáře, upadne a je moc spokojená, jak se jí to povedlo, s nadšením pozoruje tryskající pramínky krve a je na sebe hrdá, že už nebude muset závodit.

Osobně si myslím, že je to jedna z nejpovedenějších divadelních her současnosti a ti, co ji neviděli, přicházejí opravdu o skvělý kulturní zážitek.

Adéla Bundová, OA Slaný, 4. ročník
13. 12. 2009, 18:50


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 4. Čtenáři celkem udělili: 20 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Andrea37 - 15. 12. 2009, 12:27:45
Zdravím Adélku,už je to drahně let, co jsem jTě měla na češtinu.Gratuluji, Tvůj článek je skvělý,jen tak dál a hodně úspěchů, doufám, že na vysoké...
Andrea H.

Adwel - 14. 12. 2009, 17:21:55
Adwel.
Veřejná omluva všem skautům..pardon. Bohužel nikdo není neomylný

Betka.Dyckova - 14. 12. 2009, 12:32:48
Skauti
Souhlasím, že je to skvělá hra, ale taky (a to víc) souhlasím, coby skautka s Jeseterem (a't je to, kdo je to;). Skauti byli za komunistů rozpuštěni, ba pronásledováni a zavíráni i popravováni. Označit je za komunisty, no... jenom bych vám doporučovala si v osmnácti urovnat pojmy a dojmy.

jeseter - 14. 12. 2009, 11:07:02
jiskřičky a skauti
Hezký článeček až na to, že slečna autorka nemá o letech normalizace ani páru, což je vzhledem k jejímu věku pochopitelné. Jiskřičky byly malí pionýři, ale skauti? Ti byli v té době komunisty opět na dlouhých dvacet let zakázáni a proto psát o nich jako o malých komunistech a dávat je do souvislosti se soudruhy je nehoráznost.

Dnes má svátek Filip
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát