Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 6. prosince 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Mýval severní

Je tomu již pár let, co se moje rodina rozhodla udělat si radost tím, že si koupí nové zvířátko. Jednoho dne se táta v inzertních novinách dočetl, že nějaký pán prodává medvídky mývaly. Neváhali jsme tedy ani minutu a vydali jsme se na cestu za naším novým štěstím.
     Když jsme dorazili na místo a spatřili jsme ta krásná zvířátka, nedalo se jejich kukuči odolat. V tu chvíli jsme všichni věděli, že dva mýválkové klučičího pohlaví musí být naši, a tak jsme si je tedy pořídili. Po návratu domů jsme je dali do takové menší klece, která pro ně byla připravená. Postupem času však zvířátka rostla, a tak jsme jim nechali na zahradě postavit vlastní menší domeček.
     Mývalové žijí převážně v Severní Americe, z toho nejvíce jich je v hlavním městě Washingtonu. Setkat se s nimi však můžeme i   českých zoologických zahradách nebo u lidí, kteří se sami rozhodli chovat tato zvířata.
     Tito medvídci jsou všežravci, takže jim nedělá problém sehnat si cokoliv k jídlu. Jejich strava je ze 40 % tvořena bezobratlovci, 33 % zaujímá rostlinná složka a zbývajících 27 % jsou obratlovci. Převážně je můžeme potkat na loukách, v parcích nebo u potoků.
     Řadí se mezí noční zvířata, proto ve dne nemají lidé moc šancí, aby na ně narazili. S velikostí 41 - 72 cm a hmotností mezi 3 - 9 kg jsou největšími zástupci čeledi medvídkovití. Mají hustou šedou srst a mezi jejich charakteristické znaky patří výrazná černá obličejová maska a tmavě pruhovaný ocas. V minulosti byl mýval severní považován za samostatně žijící šelmu, dnes je však známo, že žije ve skupinách. Přibližně po 65 dnech březosti samice rodí 2 - 5 mláďat.
     Mývalové jsou velice zajímavá zvířata a je radost je pozorovat. Myjí snad naprosto všechno, co jim přijde pod tlapky. Myslím si, že jsme před pár lety udělali dobře, když jsme si tato zvířátka koupili.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Jeden z našich méďů :-)

Sabina Laksarová, OA Slaný, 4. ročník
14. 01. 2010, 16:59


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 8 bodů. Průměrný počet bodů: 4

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Sabrinka - 16. 01. 2010, 12:53:06
mýval je krásné zvířátko :-) přes den většinou spí a v noci pobíhá po výběhu :-) když je hezky, tak spí na stromě a v zimě přespává ve vlastním pelíšku...v takové boudičce, kde spí na seně.

nafrak - 14. 01. 2010, 19:15:54
Jaký tedy je ten domácí mýval?
No a jaký tedy je ten domácí mýval? co dělá přes den nebo v noci, kde spí a tak?

Dnes má svátek Mikuláš
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.39%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

15.22%

V žádném případě
graf

23.82%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2918
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát