Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pondělí 17. června 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Zuby nejsou to hlavní

Každý z nás byl malý. Narodili jsme se jako nepopsaný list papíru, kam každý den přibude pár stránek z barevné historie našeho života. Často jsem přemýšlela o tom, co utváří naši osobnost, co má za vinu naše drobné, někdy však zcela zřejmé, charakterové vady. A dospěla jsem k názoru, který již dlouhá staletí přede mnou vyřknul sám Jan Amos Komenský. Povahové rysy dítěte jsou modelovány prostředím, ve kterém vyrůstá, zejména do šestého roku života. I když se domníváte, že příhoda, kdy vás vaše bojovná nepřítelkyně ve školce tahala za vlasy a kula ty nejohavnější pikle, kterým se dnes smějete, nijak neovlivnila váš život, troufám si říci, že se mýlíte!

Občas zabloudím do vzpomínek, které mozek vytěsnil do pozadí a které mi leckdy neplánovaná situace náhle osvěží. Když si tak pročítám deník své duše, musím uznat, že mě tato literatura nesmírně baví. A zeptáte-li se mě na mé první milostné vzplanutí, na mysl mi okamžitě vytane bezzubý hoch, který mě zahrnoval svou vroucí láskou každičký, ve školce společně strávený den. Byl skutečně pozorný. Stavěli jsme spolu kostičky, vybarvovali omalovánky, a nevěděl-li si někdo z nás rady s tím, jaký tón z pastelové palety barev zvolit pro šaty Šípkové Růženky, ochotně mu ten druhý poradil. Za slunného počasí jsme se proháněli po zahradě, a když jsme byli mimořádně hodní a paní učitelky usoudily, že si zasloužíme odměnu, vytáhly se z kůlničky koloběžky, a to vám byla paráda! Ani netušíte, s jakým zalíbením jsme se dopouštěli nejhrubějších dopravních přestupků.

Po takové divoké jízdě jsme se náležitě zpotili a paní učitelky usoudily, že si všechny děti zaslouží osvěžující účinky venkovní sprchy. Plavky? Přežitek! Role cudné panny jsem se zhostila na výbornou, dlouho jsem však neotálela, přemohla stud a společně se svou bezzubou láskou vkročila do vln zuřícího příboje sprchy. Bylo to pro nás jako dovolená u moře. A můj vyvolený byl gentleman jaksepatří. Pokud srovnáte průměrného českého muže ve středních letech, uvidíte ten diametrální rozdíl. To nebylo žádné remcání, že na mě nemá čas, že se zrovna dívá na fotbal, žádné odmlouvání při žádosti o vynesení smetí. Neschovával přede mnou prázdné lahve od piva a za svou vadu řeči se nestyděl. Když jsem se ho jednoho dne zeptala, proč tak šišlá, odpověděl, že ještě nemá zuby. A já jsem ho zbožňovala.

Tehdy jsem pochopila jednu věc. Lidé se nesoudí podle vzhledu či podle toho, jestli už mají zuby, nebo jestli ty zuby už nemají. Člověk v každém věku si zaslouží lásku. Proto se snažím ve všech lidech hledat něco dobrého, abych je měla zač mít ráda.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Vaříme polévku z lučního kvítí :)

Lenka Brtinská, Gymnázium Slaný, 2. ročník
06. 11. 2009, 16:05


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 12. Čtenáři celkem udělili: 60 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Milan
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.12%

Spíše ano
graf

17.72%

Spíše ne
graf

15.27%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3098
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát