Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pondělí 17. června 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Váza

Přátelství je jako váza. Křehké. Po rozbití lze slepit. Ale budou vidět ty rány.
Co je to přátelství? Nejspíše druhá nejsilnější láska. Může přerůst, ale těžko může zmizet bez toho, aby to v našem srdci něco nenechalo. Může to vyšumět, může to být přerváno, může to zmizet postupně. Ale vždycky to v nás něco nechá. Pamatuji si všechny, jež jsem kdy označila za přátele - už jenom proto, že jich mnoho nebylo.
Při tom, koho nazývám přítelem pro mě není důležité, jak oblíbený ten člověk je, jak se obléká, kolik mu je, zda je to muž či žena a nebo, jak dlouho se známe.  A potom jsou tu i lidé, kterých si vážím, ale nejsou to mí kamarádi, nebo přátelé. Přátel moc nemám, možná nemám jediného. Je u mne velký rozdíl mezi slovem kamarád a přítel. Přítel je někdo, kdo o mě ví první poslední a naopak. A takového člověka už nemám, protože je nyní už spousta věcí, které jsem nikomu neřekla. Ale kamarádů mám nejspíš dost. Přinejmenším na to, abych byla šťastná. Nedělím je do nějakých stupňů, ale někteří pro mě prostě znamenají více, někteří méně.
O přátelství toho lze popsat minimálně tolik, jako o lásce. Snad proto, že se to navenek tolik neprožívá. Ale je to také velice důležité. vidím to možná skoro na stejné úrovni. Ale upřímně řečeno, zamilujíce se dala bych přednost té bláznivé lásce. Ale také za co by ti přátelé, kteří by to neschvalovali stáli?
V přátelství, v tomhle "označení" pro ten pocit, nebo vztah či snad stav je vše co k lásce patří. Žárlivost, potřeba mít tu osobu nablízko... Mnoho z nás je možná schopno pro své přátele umřít. Pro své přátele neuposlechnout instiktů... a nechat je žít tady a odejít pro ně. Ale to by možná ti silnější z nás dokázali pro kohokoliv. A zda-li je to správné? To už je věc každého z nás.
Ačkoliv jsem introvert, nejsem jím zase tolik, abych trávila všechna odpoledne zavřená doma. To právě naopak.
I kamarádi pro mě znamenají mnoho - jsou to moji nejbližší, protože o mě vědí více nežli moje samotná rodina. A proto i kamarádství pro mne mnoho znamená. Není to synonymum, ale má to mnoho společného.

Základním kamenem přátelství, ale i kamarádství je asi pomoc. Obvykle to tak vzniká, je to jeho součást. Ne konec, ale je to samozřejmost. Přátelství je od toho, abychom si pomáhali. A to jakkoliv.
Otevřít mysl tomuto vztahu bývá zatraceně těžké. Ale když už to je na světě je to krásné.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Vezmi mou ruku a...

Alžběta Dyčková, 3.ZŠ Slaný, 9. ročník
17. 01. 2010, 20:29


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 3. Čtenáři celkem udělili: 15 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Milan
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.12%

Spíše ano
graf

17.72%

Spíše ne
graf

15.27%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3098
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát