Kliknte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pátek 22. října 2021 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Malá pobožná Markétka

… aneb projevilo se to, co si již dlouho myslím a opět a znovu se to potvrzuje. Škola je k něčemu vždycky dobrá. Tentokráte to byl, jako tak často byl náš rodný jazyk a jeho odvětví literatury, které mě poznamenalo trošku více, nežli nové věci jinde v životě – alespoň ty běžné.

Ukázku z filmu Markéta Lazarová jsem viděla už dávno, a je to též dávno, kdy jsem na ni narazila mezi hojností filmů skladovaných u nás doma. Jenomže na takový film se člověk potřebuje soustředila a tak trvalo delší dobu, než jsem se k němu propracovala časem a únavou. Stálo to za to.

Protože znám obsah a mluvu Rozmarného léta pana Vančury, děj mě vskutku překvapil a po shlédnutí jsem si umínila přečíst i knihu. Celý černobílý film působil trošku jako psycho (jak by to nazvali mí drazí vrstevníci a koneckonců i já) – rozklepaná černobílá kamera, žádné skrývání, žádná přetvářka, stará řeč a hromada metafor. Často jsem nevěděla, kdy je to ten děj s metaforami a nebo jenom metafory samotné. Prolínalo se to celým filmem, občas se to dělilo, nejčastěji to ale splývalo.

Bylo to silné – jasně de bylo vidět utrpení žen i mužů, nelehké úděly, kola osudu, drtící to, co umlela. Všude byl zločin, bůh, krása, bloudění, pomyslná i opravdická nahota, zklamání. Každý aspekt filmu – od výkonu herců až po dílo scénáristů a kulisářů – v sobě měl myšlenku hlubokou jako studna. Netroufla bych si říci, že jsme pochopila všechno, co chtěl básník říci. Odhrnula jsem z téhle studny listí, které jí zakrývalo, ale nedohlédla jsem až na dno. Ale asi je to dobře. Instinkt radí, že dno studny je chladné, smutné a děsivé.

Ironie osudu se točí kolem hlavních postav a končí to všechno v podstatě tragédií. Zdá se mi, jakoby se scénáristi zahalovali tajemstvím a neřekli vše a nechali to vyplavat na povrch až potom, co se to všechno stalo. Celé zasněžené, nebo jarní okolí a tráva…

Myslím, že ten samý příběh by mohl být a byl a bude vnímán jistě i jinak. Poctivý hejtman dá všemu zadost a zlo bude poraženo. Jenom v tom figuruje chudák Markéta Lazarová, jako cosi smutného a nepatřičného na pozadí.

My diváci to ale viděli z druhé strany. Viděli jsme lásku v nenávisti, oddanost v prohnanosti. Ano, to vše tam bylo.

Jedinečný film…

Fotografie:

Kliknutím zvětšit

Alžběta Dyčková, 3.ZŠ Slaný, 9. ročník
02. 03. 2010, 17:10


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 1. Čtenáři celkem udělili: 5 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Sabina
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.78%

Spíše ano
graf

17.49%

Spíše ne
graf

14.23%

V žádném případě
graf

23.50%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2213
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát