Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Elisabeth Báthory - Čachtická paní

Při přečtení tématu "Můj největší idol" mi naskočilo asi padesát oblíbenců, o kterých bych mohla psát. Jenže pak se mi u hlavy - z čista jasna, začala rožnit žárovka s nápisem "Maso-vražda, ty hloupá". Okamžitě mě napadla má idolka ze 14. století, Alžběta Báthoryová, nebo-li Čachtická paní.

Alžběta se ve svých, pouhých patnácti letech provdala za významného a politicky velmi dobře známého Ference Nádasdyho, se kterým počala pět dětí. Hned po jeho smrti se natrvalo usadila v Čachticích. K zakoupenému hradu patřil i zámek a sedmnáct obcí v okolí Nitry.

Největší masová vražedkyně v dějinách lidstva, má na svědomí (podle mnoha badatelů) až tři tisíce vražd!

Nejspíš duševně slabší Běta si vybírala pouze dívky, které za pomoci svých poddaných týrala hořícími svícemi, rozpáleným železem, polévala studenou vodu v mrazech, řezala noži a podobně. Její největší "lahůdka" spočívala v koupelích. Koupala se v krvi "poctivých" dívek. 

Na to, jak ubližovala, popřípadě zabíjela děvčata, se přišlo až chvíli po Vánocích roku 1610. Následoval soud, kde zapomocí mučení bylo přiznáno nespočetně informací, poté rozsudek smrti pro Alžbětiny pomocníky.                                                    Samotná Běta vyšla "jen" s domácím vězením na svém hradě, při čemž jí hlídala stráž.

Zemřela 21. srpna roku 1614 - den před svou smrtí si stěžovala stráži na nemoc a nevolnost. Ovšem ta předpokládala podraz, tudíž její problémy raději neřešila.

Proč jsem si vybrala zrovna ji?

Idol nespočívá jen v tom, že to je dokonalost sama o sobě. Tento titul spočívá i v tom, že se o někoho zajímáme, je pro nás osobností s velkým O a chceme o něm znát všechno.

Hraběnka mě zaujala na první poslech, který ztvárnila svým referátem má spolužačka. Okamžitě jsem si začala hledat informace, obrázky, knížky, filmy...

Můj názor je plný pochybností. Přemýšlím o tom, že polovina z toho, co se kde píše a povídá, jsou nesmysli.

- Což je možná další z důvodů, proč se o tak "významnou" osobnost v dějinách zajímat...

Wendula Kučerová, 3.ZŠ Slaný, 9. ročník
26. 10. 2009, 14:28


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 14. Čtenáři celkem udělili: 60 bodů. Průměrný počet bodů: 4.29

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Marek
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.32%

Spíše ano
graf

17.56%

Spíše ne
graf

15.18%

V žádném případě
graf

23.94%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3024
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát