Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 25. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Na Slánsku před 100 lety - srpen 1909

Automobilová katastrofa

Dne 9.srpna jel automobilem po silnici u Velešína ještě se dvěma přáteli úředník Škodových továren p.Rozum ze 14ti denního výletu do Alp. V předu seděli p.Rozum a c.k. celní úředník p.Václav Jelínek. Náš rodák, p.Antonín Duras, fotograf v Plzni, seděl vzadu. Při rychlé jízdě silnicí, která blíže Velešína značný má sklon, pan Duras vypadl a naraziv hlavou na kámen, zůstal bezvládně ležeti. Oba jeho přátelé, netušíce, co nešťastného pana Durase potkalo, ulekli se ovšem, spatřivše jej obloukem přes automobil dopadati k zemi stranou vedle automobilu. Ihned zastavili a spěchali mu ku pomoci, ale tato byla již marnou. Nebohý pan Duras, maje lebku roztříštěnou, dýchal sice ještě, ale než byl dovezen k velešínskému lékaři dru.Hartmanovi, byl mrtev.

Panstvo se baví

Na bodamském jezeře má kníže Egon Fürstenberg přerozkošný zámek Heiligenberg, který bývá v létě hojně navštíven knížecím příbuzenstvem a hosty. Synové Jeho Jasnosti, kteří tam také ukracují si svou letní chvíli, jsou vychováváni mladým Francouzem Pierrem Bourgoinem. Před několika dny projížděl se tento mladý Francouz po jezeře na loďce a proti němu plavili se v člunku synové knížete Fürstenberga. Byli dobře naladěni. Věděli sice, že Bourgoin neumí plavat, ale to jim nevadilo, aby ze žertu nepřevrhli jeho loďku a vychovatele nevyklopili do vody. Ubožák utonul, ale na knížecí syny trestní oznámení učiněno nebylo.

Měšťanská škola v Zlonicích

byla, jak známo, povolena s podmínkou, že do ní přijímány budou také děti z jiných školních obcí a že obecná škola tamní bude zredukována na počet tříd dle zákona nutný. Tou dobou, kdy první třída nové měšťanské školy bude otevřena, upraví se obecná škola chlapecká v Zlonicích na školu čtyřtřídní s pátou třídou pro dívky a s dvěma definitivními pobočkami a bude škola ta zároveň s otevřením nové měšťanské školy s touto co do správy spojena, čímž odpadne na škole obecné místo definitivního řídícího učitele.

V Libušíně

obci to, která je nejvíce vysazena libovůli pověstné Pražské železářské společnosti, budou se konati volby do obecního zastupitelstva, jež budou míti rozhodný vliv na budoucnost obce. Voličské seznamy byly již vyloženy. Jest jisto, že společnost použije všech prostředků, aby zvoleno bylo jí oddané zastupitelstvo. Jest nyní na občanstvu, aby zvolením mužů, jež v každém ohledu jsou od společnosti neodvislí, dalo náležitou odpověď společnosti.

Nové pohlednice

na Husovu třídu vydal právě pan František Kubeš. Pohlednice tyto jsou provedeny barvotiskem a jer to letošního roku již kolikátý nový druh panem Kubešem vydaný.

Otráven

Synové hostinského pana Bubeníka v Motyčíně uzmuli doma láhev rumu, kterým opili 4letého synka horníka J.Vajše tak, že klesl v bezvědomí k zemi. Rychle přivolaným lékařem p.drem.Kurkou byl ubohý hoch po 3 hodinovém úsilí vzkříšen

Neštestí

Na dole Barre postižen byl v těchto dnech neštěstím důlní inženýr pan Vladanczyk. Když meškal na prohlídce v dole, byl nešťastnou náhodou zachycen elektrickou lokomotivou důlní dráhy, která jej tak prudce stranou odhodila, že utrpěl značná zranění. – Na dole František Josef, majetku to buštěhradské dráhy, utrpěl v minulých dnech vážné zranění kopáč V.Budaš ze Cvrčovic. Budaš byl zasažen vozíkem, který jej povalil a přejel, při čemž mu byla zlomena čtyři žebra. Těžce zraněný horník byl dopraven do nemocnice.

Sport

Dne 22.srpna podlehlo Slaný žižkovskému Unionu 2:6 (1:2). S.K.Slaný nastoupil s Kupcem J. a byl handicapován zraněním téhož již od začátku hry. Soudce Zeit velice nerozhodný. Slanský útok bez důrazu, nešel po míči, toliko Meduna a Karbus byli čilí. Halves špatně podporují útok, obrana nejistá. Štulík měl „smůlu“. Hosté hráli dobře, gólman měl velké štěstí, mnoho ran odrazilo se od tyče.

Požár

Dne 28.srpna shořela v Libovici rolníku a hostinskému p.Kutilovi stodola, plná obilí a zcela nový vůz. Způsobená škody obnáší 9000 K, pojištění pouze 8000 K. K požáru se sjeli dobrovolní hasiči místní, z Tuřan, Studňovsi, Jedomělic a ze Slaného. Oheň byl zločinnou rukou založen.

Pro zábavu i pro poučení z předstoletých slánských čtrnáctideníků Svobodný občan a Světlo, v depozitu Památníku A.Dvořáka ve Zlonicích, vybral a připravil

Sláva Pilík
29. 08. 2009, 14:42


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Článek ještě nebyl hodnocen

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Filip
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát