Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 2. února 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Letos nastoupil Švejk.

Již jsem zde psal jaké knihy patří mezi mé oblíbené a jaká je ta moje ,,nej´´.Bylo to však v době, kdy jsem ještě neměl přečtenou jednou knihu.
Na začátku září nám naše paní učitelka řekla, že v průběhu školního roku budeme mít referáty o různých spisovatelích a o jejich dílech. Přihlásil jsem se na jakého si autora, kterého si již však nepamatuji. Zanedlouho však zaznělo z úst paní učitelky jméno Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka. Okamžitě jsem z vedl ruku a po vyvolání jsem se ptal zdali by nešla výměna, abych já mohl mít na Švejka referát. Naštěstí to šlo.


Již dlouho v mé knihovničce ležela devíti set stránková kniha, která na hřbetu měla zlatým písmem napsáno OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA . Nikdy jsem se neodhodlal ji číst, protože jsem si myslel, že než bych jí dočetl už bych zapomněl co bylo na začátku.

 
Nyní však byla situace jiná, můj referát byl mezi prvními a já věděl, že se do toho musím co nejdříve pustit. Sám sobě jsem si slíbil, že Švejka přečtu do konce září, jenže sliby chyby.


Měsíc byl pryč a já jsem byl stále na první stránce. Po dalších deseti dnech to bylo stejné.


Poté však přišla hodina literatury a mě bylo oznámeno, že příští hodinu mám referát já. Ani neumím popsat co se ve mně dělo. Věděl jsem, že musím okamžitě začít. Čtyři dny byly pryč a já na dvacáté stránce.
Nastal víkend sobota a neděle. Konečně hodně času. Otáčel jsem jednu stránku za druhou. Švejk mě začal velice bavit. Jeho jedinečná osobnost mě ,,donesla´´až nakonec knížky. Měl jsem dobrý pocit. Nejen z důvodu toho, že jsem tento román dočetl, ale také jsem se dozvěděl něco, co mě asi navždy utkvělo v paměti. Referát se mi povedl na výbornou, ale já bych tu jedničku dal ještě někomu jinému. Tím jiným by byl Jaroslav Hašek. To on napsal čtyřdílný román, který skvěle popisuje období první světové války,kde Josef Švejk bojuje za Rakousko-uhersko a zároveň dostává všechny lidi ve svém okolí do šílenství.


Švejkova dobrácká duše a nezaměnitelný úsměv se mi zaryly do paměti. Asi bych nyní těžko hledal knihu, která by porazila takového velikána jako byl Josef Švejk

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Josef Švejk
Kliknutím zvětšit
Jaroslav Hašek
Kliknutím zvětšit
Přesné vydání knihy z roku 1951, kterou jsem četl.

David Alltman, 3.ZŠ Slaný, 9. ročník
14. 11. 2009, 20:44


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 9. Čtenáři celkem udělili: 43 bodů. Průměrný počet bodů: 4.78

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

anca - 11. 12. 2009, 20:26:31
¨pravda pravdoucí
ten referát byl Davide užasnej...hodně jsem si z něho zapamatovala ....VÝBORNÝ....

Dnes má svátek Blažej
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.17%

Spíše ano
graf

17.86%

Spíše ne
graf

15.37%

V žádném případě
graf

23.60%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2687
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát