Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 4. října 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

To všechno vidělo Slunce.

    Sedím a přemýšlím. Co bylo, než jsem se narodil? Rozhodně jsem nebyl já, ale můj příchod na svět není zase takový přínos pro civilizaci. Tak třeba.. nosilo se jiné oblečení. Samozřejmě. Od pár listů kapradí přes princeznovské šaty až po dnešek. Móda se mění pořád. Kolekce, jaro, kolekce léto… a už na konci léta vám přijdou plavky, v kterých jste se koupali v červnu nemožné.
    Řekněme si spíš, co bylo, je a bude stejné. Rozhodně na nás už od nepaměti svítí stejné Slunce. Vytrvale a bez přestávek. Jen na něm závisí všechno. Kdyby jednoho dne zhaslo, dlouho bychom už nežili. Pralidé na lovu, husité na své výpravě i my. Všechno to vidělo Slunce.
    Chvíli před tím, než jsem se narodil padl v tehdejším Československu komunismus. Bylo to něco, co nás přiblížilo k západnímu světu. Myslím, že nikdo z nás už by nechtěl žít tak, jako se žilo dříve. I když pořád slýcháváme, že „za komunistů tenhle zmatek nebyl“, „dříve nebyli bezdomovci“, „každý měl práci“ nebo „nebyly takové rozdíly mezi chudými a bohatými“.
    Ano, práci měli všichni. Ale přistupovali všichni k práci stejně? Někdo si jen tak přišel více méně popovídat a druhý, pracovitý se pilně snažil.     Před rokem 1989 na tom tito dva lidé byli takřka stejně. A dnes? Pracovitý člověk má peníze, velký dům a žije si spokojeně. A lenoch? Má starý byt, leží na gauči a nadává, v jakém to špatném státě žije. Ale aby udělal něco pro to, aby se to změnilo, to ne. K volbám nejde a vymlouvá se na to, že není z čeho vybírat. Fajn, neříkám, že jsme bezproblémovým státem s bezvadnou politikou. Nejsme. Ale vždy je přece někdo nejlepší, vždy se vám některá politická strana musí zamlouvat nejvíce.
    Budu se opakovat, ale jsem rád, že jsem se narodil po roce 1989.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
.

Vojtěch Kašpar, Gymnázium Slaný, 9. ročník
26. 11. 2009, 10:49


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 3. Čtenáři celkem udělili: 15 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek František
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.29%

Spíše ano
graf

17.71%

Spíše ne
graf

15.16%

V žádném případě
graf

23.83%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2862
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát