Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

,,O Vánocích nikdo nesmí být sám"

  Probudili jsme  se do sněhového rána. Nad naší školou se  stahovaly mraky. Napětí mezi učiteli se dalo krájet.Dozrál čas projektového dne. A téma ?O Vánocích nikdo nesmí být sám.Dostali jsme instrukce. Cíl byl jasný. Podrobně zdokumentovat tento den.

Je půl deváté, venku hustě sněží a naše první kroky míří do I.A. Je nám sděleno, že žáci se právě chystají malovat na skleničky vánoční motivy, které budou sloužit jako svícny. Jelikož práce bude trvat déle přecházíme do I.B. Prvňáčci jsou právě na začátku své výroby vánočních věnců. Nebudeme rušit a jdeme dál. Je tu poslední třída nejnižšího ročníku. I.C. Zde se za pomoci žákyň devátých tříd tvoří zajímavá vánoční přání zmizíkovou metodou. Někteří vyrábí tradiční řetěz z barevných papírů. Zvoní.

Máme hlad a tudíž jdeme do bufetu, čekají nás druhé ročníky. Dveře nesoucí nápis II.A. Tvoření zde je velmi podobné práci ve třídách minulých. Paní učitelka je velmi ochotná a ukazuje nám již vyrobené svícny. Proskleným okénkem se koukáme do další třídy, jímž je II.B.Již ve dveřích nás zaujaly svíčky napíchané v jablcích. Nechyběl ani zmizík, bylo vidět, že děti to baví. Jako výpomoc zde sloužili ,,osmáci´´.Mezi spousty neoznačených dveří objevujeme třídu II.C. Výrobky se zde velmi podobají těm, které jsme viděli v II.A.

Zdá se, že tu někdo opisuje.

Za deset minut zvoní. Spěcháme abychom stihli třetí ročníky. Klepeme na dveře s označením III.A. Poznáváme novou surovinu, čímž je látka. Děti zápasí nejen s textilem, ale také s barevným papírem. Zatím však není zřejmé, co z toho všeho bude. Náhle slyšíme zvuk louskání. Co to asi je? No jistě III.B. Naši pozornost asi nejvíce upoutaly různé přírodniny, které byly rozsety po všech lavicích. Zdravíme se také s naším kamarádem z devátého ročníku, který naše poznámky rozšiřuje o práci z papíru. Odcházíme. Z dálky jsme slyšeli šustění papíru.Odkud se to ozývá? Třídu jsme poznali pouze podle fotek na dveřích.Vánoční přáníčka a svícny-to jsou výrobky, které jsme objevili v této třídě.

Jelikož jsme ,,deváťáci´´, navštívili jsme naše vrstevníky. Po vstupu do učebny jsme byli velmi překvapeni. Třída obklopená všemožnými větvičkami se plně zelenala. Žáci naštěstí barvu nezměnili. Žákům sedmých a devátých pomáhali odbornice z ISŠ Středokluky. S touto školou již dlouhodobě spolupracujeme, a proto není divu, že se k nám rády vrací. Již v tuto dobu věnce a svícny vypadaly úžasně. Není se čemu divit, pomocnice ze Středokluk se věnují zahradnictví a zemědělství. Výtvory po dokončení budou putovat do dražby, která se uskuteční ještě též večer.

Malá pouza  a jdeme mezi žáky. Konkrétně do IV.A . Setkáváme se opět s žákem IX.B, který nám popisuje, co tvořitelé vytvořili. Jsou to papíroví andělé a neobvyklá vesnice vyrobená rovněž z papíru. Vycházíme na chodbu, náhle ucítíme vůni jehličí. Čím více se blížíme ke IV.B, tím je vůně silnější. Není se však čemu divit. Za dveřmi se ukrývaly papírové zvony, na kterých bylo nalepeno jehličí a také další přírodniny, čímž byl například pomeranč.

Vidíme otevřené dveře. Nápis je jasný. V.A. Již při vstupu nás upoutaly výrobky z perníku a malování zmizíkem. A co se děje ve druhém patře? Na řadě je V.B. Zde jsou práce již u konce. Stejně jsme však zhlédli papírové stromky a věnce se svíčkami. Nalezli jsme zde výpomoc za třídy IX.B.

Historie se opakuje a máme hlad. Po vydatné svačině se ocitáme v V.C. upoutaly nás láhve ve tvaru květu. I další výrobky slibovaly zajímavou podívanou.Jako třeba sněhové koule nebo obrazce z korálků.

Hola hola, druhý stupeň volá. První na řadu přišla logicky VI.A. A konečně jiný druh výrobku-ubrousková technika. I barvení na sklo bylo zajímavé.V šestém ročníku jsou jen dvě třídy, a proto jsme zamířili do VI.B. Zde již práce byla plně hotová. Nemohli jsme udělat nic jiného než vyfotografovat vyzdobené věnce a přáníčka.

Naší poslední třídou je VII.A, protože žáci z ostatních tříd byli roztroušeni po prvním stupni. V VII.A nás zaujal nejvíce betlém,který byl již dokončen.

Nejsme však žádní lenoši a v našem nabitém programu jsme stačili sledovat dění v učebně hudební výchovy a rovněž v prostorách bungru. Vždy, když jsme vstoupili do hudebny, zhlédli jsme úporné cvičení vánočních písní a koled. I přes několikahodinové trénování sbor neupadal a stále zvyšoval své pěvecké výkony, doufejme, že se jim takto bude dařit i při večerním vystoupení.

A co se dělo v Bungru ? Při první návštěvě jsme zhlédli zkoušku divadelního představení. Rovněž jsme stačili zaznamenat ozdobenou tůji, která bude zdobit náš vchod  o Vánocích. Tím naše dopolední dokumentace končí, doufejme, že stejně zajímavý bude večer, kdy naše škola bude otevřena veřejnosti.

ODPOLEDNE

 

Je několik minut před čtvrtou hodinou a naše předvečerní a večerní pouť začíná. Je po zápisu do prvních tříd. Většina rodičů míří do malé tělocvičny, kde má být řečeno úvodní slovo celého večera, a tak i naše kroky se ubírají po směru budoucích prvňáčků.

Do čtyř hodin probíhá trénink na gymnastické vystoupení. Celý večer je uveden krátkým proslovem.Žáci prvního stupně nám předvedli cviky na hrazdě,skoky přes kozu a kotouly.             
K žádnému úrazu naštěstí nedošlo.A program pokračoval.Davy rodičů s dětmi se přesunuly do naší chlouby-Bungru.

Zde se představil soubor Foukačků.Představení se všem líbilo a Bungr praskal ve švech.Rychlá výměna a mohli jsme zhlédnou divadelní představení Cik-Cak.Se zkušeným osvětlením se divadlo zařadilo mezi nejlepší vystoupení na škole. Recitace v našich podzemních prostorách ukončila první půli našeho veřejného programu.

Naše třetí část večera se měla odehrávat v jídelně ,a tudíž jsme opět vystoupali do prvního patra. V hudebně se již seřadil celý pěvecký sbor. Celou ,,kolonu´´ vedla paní učitelka Drudíková a jako zadní bodyguard šla paní učitelka Hrabánková. V jídelně je již vše připraveno. Posluchači nedočkavě sedí a hledí do plamenů svíček, které byly na zemi. Nervozita se dala krájet hlavně u členů pěveckého sboru Světlušky.Klavír vydal první tón a   s ním do taktu zazpívala žačka 9.ročníku první píseň se svíčkou v ruce.

Celé vystoupení se rozjelo na plný plyn. Písnička střídala písničku a diváci nestačili tleskat.Skvělá sóla zpěvaček okořenila večer,který se chýlil ke konci.Poslední písnička skončila a na tvářích všech členů souboru byla vidět úleva,že se vše povedlo na jedničku.A nemýlili se.Představení to bylo opravdu nádherné.

Zlatým hřebem celého večera byla dražba věnců ,svícnů a větviček,které vytvořili žáci sedmých a devátých ročníků za spolupráce odbornic ze ISŠ Středokluky.

Bylo to opravdu důstojné. Deset věnců, sedm svícnů a dvanáct větviček opravdu značilo, že dražba nebude o nic ochuzena.Jako první na řadu přišly adventní a závisné věnce. Základní cena u všech byla 100Kč. Rekordní cena byla 220Kč za adventní věnec.Opravdu zajímavé a velice napínavé.Poté nastoupily svícny. Zde zabodoval velký svícen adventní, který byl vydražen za 200 Kč.Do hry se zapojil malý kluk,který udělal zábavu při dražbě větvičky.Její hodnotu zvýšil z 25 korun na 26 korun.

Dražba byla opravdu důstojným zakončením celého dne.

 

Děkujeme za spolupráci fotografům:

Dopoledne-Martin Fučík

Odpoledne-Anna Rafajová

 

Autoři tohoto článku jsou: David Alltman,František Imrich

                                                             3.ZŠ Slaný

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit
Kliknutím zvětšit

František Imrich
17. 12. 2009, 12:15


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 8. Čtenáři celkem udělili: 40 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Marek
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.32%

Spíše ano
graf

17.56%

Spíše ne
graf

15.18%

V žádném případě
graf

23.94%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3024
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát