Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 30. listopadu 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Vyšla kniha Utajené životy slavných Čechů

19. září 2012 vyšla druhá knížka velvarské autorky Martiny Bittnerové pod názvem Utajené životy slavných Čechů v nakladatelství Brána. Obsahuje deset životních příběhů významných mužů žijících v devatenáctém a v první půli dvacátého století. Jedinec, který vynikal nad jiné svým vzděláním rozhledem a společenským přínosem, se v devatenáctém století označoval slovem výtečník a právě o těchto výtečnících kniha pojednává.

K. H. Mácha, Viktor Dyk, S. K. Neumann, Jiří Karásek ze Lvovic jsou postavy známé ze školních učebnic. Vedle nich v publikaci vystupují i pozapomenutí muži – V. D. Lambl, Jakub Seifert, Arthur Breisky, či J. L. Turnovský. Za jejich učesanými životopisy se skrývají dramatické osudy a samozřejmě také ženy. Jen ty dokázali milovat, zrazovat i nenávidět, stejně jako vášnivě zbožňovali literaturu, medicínu, či herectví. Účelem knihy ale není tyto osobnosti skandalizovat, nýbrž je představit jako nevšední postavy minulosti.

Součástí knihy jsou opět dobové obrázky pečlivě vybrané z archivu Památníku národního písemnictví. Řada z nich je veřejnosti méně známá, tudíž čtenáři uvidí portrét dcery J. K. Tyla, mladého Jaroslava Vrchlického s manželkou, nebo Jiřího Karáska ze Lvovic s chybějícím zubem, ačkoliv se v tomto případě nejednalo o záměr. Důležitou součástí knížky je seznam osob, které v jednotlivých kapitolách vystupují. Seznam usnadní čtenářům orientaci ve jménech, datech narozeních, rodinných vztazích a profesích. Knížku najdete na pultech svých oblíbených knihkupců, prodává např. NeoLuxor, Bux, Kosmas aj. (stačí zadat do googlu).

V souvislosti s knihou proběhne turné přednášek a besed po České republice:
09. 10. Městská knihovna Milevsko
16. 10. Městská knihovna v Roudnici nad Labem
18. 10. Městské muzeum Velvary
25. 10. Městská knihovna v Bystřici nad Pernštejnem
15. 11. Městská knihovna v Kadani
20. 11. Obecní knihovna v Mutějovicích
18. 12. Městská knihovna v Kutné Hoře

Další místa jsou v jednání.Fotografie:

Kliknutím zvětšit
přebal knihy

Martina Bittnerová
21. 09. 2012, 20:12


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Příspěvek ještě nebyl hodnocen

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Ondřej
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.38%

Spíše ano
graf

17.59%

Spíše ne
graf

15.23%

V žádném případě
graf

23.80%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2916
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát