Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 29. ledna 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

I přes ztrátu hlavního vysílače se obyvatelé Velvar a okolí nyní těší z lepšího signálu

foto
Martin Kratochvíl, majitel a jednatel společnosti Altnet.

Majitel společnosti Altnet, která ve Slaném a širokém okolí provozuje síť skvely.net, musel v posledních měsících tohoto roku řešit „likvidaci“ vysílače na zemědělském silu u Velvar a obyvatelům tohoto města a okolních obcí zajistit jiný, minimálně stejně kvalitní signál. A od vypuknutí pandemie koronaviru zjara letošního roku zajistit kvalitní a rychlý přenos dat, přestože sítě byly proti předchozímu období přetíženy až o 100 %. O tom všem jsem hovořil s Martinem Kratochvílem.

Nový majitel zemědělského sila u Velvar, na kterém byl řadu let umístěn váš vysílač pro Velvary a okolí, vám v podstatě vypověděl smlouvu, a tak jste byli nuceni tento vysílač demontovat a hledat nějaká řešení pro to, abyste vaše klienty jak ve Velvarech, tak i v okolí, pokryli kvalitním signálem.

Ano, rozhodnutí vlastníků sila o ukončení nájmu bylo pro nás nečekané a ve výsledku téměř s fatálními důsledky. Dva roky nás původní vlastník ujišťoval, jak silo přejde z Agro ZZN na vlastnictví Správy státních hmotných rezerv (SSHR), a že všechny smlouvy přejdou dál. Bohužel, s převodem vlastnictví to není tak žhavé. Každý ze subjektů, jak Agro ZZN, tak i SSHR, nakonec vlastní nějakou část objektu a areálu, a oba subjekty ve výsledku po nás chtěly kvanta nesmyslných dokumentů a dohod s jedním a druhým, podmiňovaly se vzájemně. Dalším požadavkem byl návrh extrémní výše poplatků za vstup, nájem a za bůhví, co ještě. Navíc vše bylo limitováno jen do doby, než začne rekonstrukce střechy, asi v létě 2021, a pak bychom to stejně museli na pár měsíců dočasně sundat.

Jaké kroky pro zajištění kvalitního signálu v této oblasti tudíž připravujete, nebo jste již některé učinili?

Když jsme to vyhodnotili, dospěli jsme k závěru, že působení na sile ukončíme a obce v okolí vykryjeme z jiných míst. Urychleně teď budujeme a dostavujeme několik vysílačů v okolí Velvar. Jeden na Radoviči, dva na Velké Bučině. Další vysílače v okolí přepojujeme na jiná místa v síti. V podstatě již dva měsíce se 5 našich zaměstnanců věnuje jen přestavbě této části sítě, v prosinci budeme finišovat.

Ve výsledku je to však pro naše zákazníky výhoda, protože díky většímu počtu vysílačů budeme moci vylepšit parametry připojení. Na nových vysílačích jsme sami, kdežto na sile působili 3 operátoři a bylo to takové menší frekvenční peklo.

Předpokládám, že v době, kdy je kvůli koronavirové pandemii velká část obyvatel doma a jedinou možností obživy a mnohdy i zábavou je pro ně internet, jsou sítě značně přetíženy. Jaká opatření jste přijali pro zajištění „běžného“ provozu?

Největší skok jsme zaznamenali při první verzi domácího vězení na jaře. Ze dne na den skočila zátěž o 50% víc. To nám trvalo týden i dva, než jsme stihli všechna kritická místa posílit. Od té doby jsme značně navýšili kapacity spojů pro jednotlivé obce, v podstatě celé jaro a léto, den co den, naši technici měnili antény za novější. Nynější kapacity pro většinu obcí máme již s dostatečnou rezervou.

Jen pro představu, na konci října došlo k nárůstu zatížení o 30% vůči začátku měsíce. Od začátku roku je celkový nárůst provozu o 60-70%. Přenášíme téměř dvakrát tolik dat, ale cenu připojení jsme nezvýšili.

Abychom tohle všechno zvládli, od začátku roku jsme zprovoznili asi desítku nových vysílačů. Některé jsou střední velikosti, některé jsou malé. A budeme realizovat další.

Takže bez instalací dalších malých vysílačů a výměny spousty spojů byste nebyli schopni dodat vašim klientům signál, na který jsou zvyklí?

Je obtížné přenést signál, zejména na větší vzdálenost tak, aby nebyl rušen. Volných frekvencí je málo, respektive naše legislativa neumožňuje je použít. Představte si to asi tak, jako když máte postavenou širokou dálnici, ale je pro ni namalován jeden úzký pruh. Kdyby stát umožnil použití více frekvencí, není problém vše snadno obsloužit a nabídnout ještě vyšší rychlosti. Hledáme tedy jiné cesty, abychom našim zákazníkům byli schopni přenést více dat a rychleji.

Slyšel jsem, že chcete posílit i Klobuky a okolní obce. Jakým způsobem toho chcete docílit?

Páteř je již hotová. Během podzimu jsme zprovoznili mikrovlnnou trasu po ose Zlonice, Dřínov, Stradonice, Kobylníky, Klobuky. Použili jsme nejmodernější zařízení, umožňující připojení rychlostí až 10.000Mbps a takto jsme propojili naše vysílače v této trase.

Druhým krokem bylo posílení vysílačů napojených sem. Zdesetinásobili jsme kapacitu připojení pro Hořešovice a Páleček. Pár úprav proběhlo i na Líském a v Pozdni, protože i tyto obce využívají tuto „páteřní trasu“.

Díky tomu všemu máme obrovskou výkonovou rezervu pro kvalitní připojení zákazníků i do budoucna. Celková výše investice šla do milionů, a já doufám, že to stovky zákazníků pocítily na svých „měřičích rychlosti“.

Na co se vaše klienti mohou těšit možná již před vánočními svátky?

Předně na to, že naše síť bude fungovat i nadále. Že neustále upravujeme technologie přenosu tak, abychom zvládali odbavit stále rostoucí nároky každého domácího připojení.

A pokud by některý z našich zákazníků stál o rychlejší připojení, může se na nás obrátit. Pro vzdálenosti do 1 km od vysílače umíme pomocí nových zařízení výrazně zrychlit připojení. Máme takto přepojeno již přes stovku zákazníků a ti své investice nelitují. Mnozí z nich jsou překvapeni, jaký je to rozdíl.

Další novinkou v lednu či v únoru bude připojení nových domů na optiku ve Slaném. Již máme vykopáno, a jakmile dokončíme úpravy v okolí Velvar, vrhneme se na aktivaci nových optických přípojek.

A s jarem přijde opět výstavba dalších nových vysílačů.

Děkuji za rozhovor.

Libor Pošta
12. 01. 2021, 15:32


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Robin
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.20%

Spíše ano
graf

17.80%

Spíše ne
graf

15.38%

V žádném případě
graf

23.61%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2685
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát