Jan Litva při posilování kabelových tras na vysílači v Kobylníkách. Technologie je schopná obsloužit okolí rychlostí až 10.000 Mbps.
O tom, jak se v poslední době vypořádávají s následky koronavirové pandemie, ale i s přírodními živly, a co všechno nyní připravují pro své zákazníky, jsem hovořil s majitelem telekomunikační sítě skvely.net Martinem Kratochvílem:
V minulých týdnech v Česku panoval silný vítr, který byl spojen s častými výpadky energie. Jak jste toto období zvládli?
Vítr jako takový jsme zvládli v pohodě. Na dvou vysílačích došlo k rozsměrování antén. Během sobotního večera jsme vše dosměrovali a zafixovali. Větší problémy přinesly rozsáhlé výpadky elektrické energie. Ne nám, ale našim zákazníkům. Naše vysílače mají velké baterie, a tam, kde výpadek trval skutečně dlouho, jsme přistavili elektrocentrálu. Většina domácích sítí nemá záložní zdroj pro router a přijímací anténu. Takže během výpadku vám sice funguje telefon, notebook, ale internet vám nejde. S tím souvisí druhá věc. Některá zařízení jsou háklivá na výpadky energie, či spíše na nahození, a dojde k resetu to továrního nastavení. Je pak nutné zařízení znovu nastavit, aby fungovalo. Díky těmto velkým a dlouhým výpadkům elektřiny v okolí Slaného bylo nutné znovu nastavit cca 200 starších zařízení. Kolegové to však zvládli bravurně a rychle. U novějších modelů se toto tolik nestává. Snažíme se po každém výpadku, či závadě vyhodnocovat příčiny a možná opatření, a to i v případě, kdy se jedná o domácí síť. Trošku nás potěšilo, že dnes používané přijímací zařízení („antény“) výpadek přežilo bez úhony.
Máte na mysli ty nové „šedesátky“? Můžete je nějak přiblížit, hodně se o nich mluví?
„Šedesátky“ neboli zařízení přenášející data na frekvenci 60GHz jsou parádní pro velmi rychlé připojení. Reálně přenesou 500-700 Mbps. To už je slušná rychlost. Jistým omezením jejich použití je krátký dosah. Malé antény má smysl použít do 400 m od vysílače. Pro větší vzdálenosti je třeba použít spoj typu bod-bod, kdy na každého zákazníka musí být nainstalována i anténa na vysílači. Na druhou stranu je to i výhoda. Úzká směrovost snižuje možnosti rušení, a jelikož je možno zařízení ladit od frekvence 58-66 GHz, je možné díky velké šířce – 8000 MHz, uvolněného pásma zajistit fakt rychlé připojení. Například na 2.4 GHz je možno používat šíři 100x menší, jen 80MHz, a v 5GHz pásmu je v současnosti k dispozici 200MHz, tedy 40x méně.
Co všechno připravujete na následující jarní měsíce?
Budeme pokračovat ve výměně a výrazném posílení síťových prvků. Na našich vysílačích máme již 10Gbps switche a nyní dáváme routery o podobné kapacitě pro naše vysílače. Stejně tak zvyšujeme kapacitu propojení mezi našimi vysílači. Například dnes, v naší síti, můžeme přenášet data v rámci Slaného nebo i mezi Kladnem a Slaným o rychlosti až 9000 Mbps.
Naše činnost bude tedy směřovat k tomu, abychom takovouto rychlost mohli dále distribuovat a z kapacity naší sítě měli užitek naši zákazníci. V podstatě co týden, pokud počasí dovolí, připravujeme posílení pro nějakou obec v okolí Slaného nebo pro určitou čtvrť Slaného.
Jak jste se vypořádali s nuceným opuštěním vysílače na sile u Velvar a jak se osvědčují „náhradní“ vysílače?
Zvládli jsme to dobře. Nejenže jsme zprovoznili tři nové vysílače, ale v okolí Velvar jsme také posílili vysílače stávající. Zdvojili jsme některé trasy. To má pak takový přínos, že v případě závady na nějaké mikrovlnné trase se provoz automaticky nasměruje jinou cestou a zákazník ve výsledku nic nepozná. A my můžeme bez hektického spěchu závadu opravit.
Dočkáme se ve Slaném dalšího rozšíření optické sítě?
Ano. Pro několik domů na sídlišti Na Dolíkách již máme v zemi připravené naše mikrotrubičky a v průběhu dubna dojde k zafukování optického kabelu. Trošku nám práce brzdí nařizovaná karanténa pro zdravé pracovníky. Naše optická síť se tedy rozšíří pro dalších cca 200 domácností. Také připravujeme napojení nově budovaných developerských projektů, ať už v areálu bývalých kasáren nebo v Šultysově ulici. Jsme hrdí na to, že stavitelé důvěřují našim schopnostem dodat to nejrychlejší připojení.
Na konci minulého roku jsme se bavili o značném přetížení vaší sítě, hlavně na počátku koronavirové pandemie, kdy její kapacita byla podstatně nižší, než dnes. Jaká je nyní kapacita vaší sítě a jak je vytížena?
S tím extrémním nárůstem zátěže před rokem, v březnu, kdy ze dne na den všichni přešli na home office, jsme se již vypořádali. V současné chvíli máme oproti stavu před rokem dvojnásobek kapacity na přívodu do Slaného. Navíc díky nám Slaňáci získají druhý optický přívod. Ten bude využívat optického kabelu vedeného přes sloupy vysokého napětí. Napojení přes rozvodnu ČEZu bude realizováno během několika měsíců. To nám umožní ve Slaném snadno navyšovat kapacitu. Pro okolní obce, které jsou připojeny mikrovlnnou, již dva roky používáme spoje o maximální rychlosti až 10Gbps (10.000 Mbps), pracující na frekvenci 80GHz. Podařilo se nám totiž najít způsob, jak spoje pro kratší vzdálenost (do 2km) využívat pro přenosy na střední vzdálenosti 4-6km. A to nám umožňuje propojovat okolí Slaného rychlým připojením.
Do posílení, modernizace vaší sítě investujete stále nemalé finanční prostředky, takže by bylo celkem logické, kdybyste zvýšili cenu za připojení. Takže dojde k nějakému navýšení, nebo chcete stávající cenu zachovat?
Velké úsilí věnuji efektivnímu vynakládání výdajů a investic. Měsíční připojení stojí již 16 let stejnou částku. Za tu dobu jej však roční inflace zlevnila asi o 40%. V tomto období roční „inflace“ byla mezi 2-3%. Teď se velmi obávám toho, že si naše vláda zvykla „tisknout peníze“ a rozpočet je v šíleném schodku. Ty peníze se však nevytvoří z ničeho, jak si naši socialističtí mocipáni myslí. Nakonec je totiž vezmou svým občanům. A to prostřednictvím inflace, kdy znehodnotí naše úspory. Inflace poroste, hodnota peněz klesne. Obávám se, že v takovém případě budeme muset cenu připojení korigovat.
Libor Pošta
27. 03. 2021, 09:23
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.93%
Spíše ano
17.75%
Spíše ne
15.34%
V žádném případě
23.98%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01