Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 19. června 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Princezna s poštovním razítkem na čele

Na dalekém ostrově leží království, jemuž od nepaměti vládne královský rod Janečků. V současnosti je králem Janeček Dvacátý třetí, který má syna, také Janečka, jenže Dvacátého čtvrtého.

          Nedovedete si ani představit, jaké trable nastanou, když takový princ dospěje. Dříve nebyl žádný problém najít pro budoucího krále vhodnou nevěstu, ale během let je to stále těžší a těžší. Na světě je čím dál tím míně princezen. Lidé zavádějí demokracii, zakládají republiky a takový prezident sice může mít dceru, ale co je to platné, princezna to není, a tedy žádná partie pro mladého Janečka.

           Ačkoliv královští poslové sjezdili ostrov křížem krážem, žádnou princeznu nenašli. V zemi nastal smutek. Vypadalo to, že rod Janečků vymře.

           A přitom, za devatero horami a devatero řekami leželo království Zalabánské, kterému vlád starý král s královnou a jak tomu už bývá, měli děťátko, dceru Julii, která tuze toužila po ženichovi. Bohužel marně.

           Jak to jen zařídit, aby se ti dva poslední potomci královských rodů vzali? A vida, otec princezny Julie dostal geniální nápad. Povolal nejlepšího malíře v zemi, aby princeznu portrétoval, a s tímto obrázkem dal vytisknout sérii známek v hodnotě od 20 haléřů do 10 šmerlinků. To by v tom byl čert, aby někde na světě nežil nějaký princ, který by požádal Julii o ruku.

         Shodou náhod sbíral princ Janeček od mládí poštovní známky. Měl jich nespočet. Jakmile se někde objevila nová, musel ji mít!

         Čas od času se pořádali ve velkých městech ostrova výstavy známek, na kterých princ Janeček nesměl chybět. Jediné slovo, které však princ pronesl, bylo „Tu mám, tu taky, tuhle dokonce dvakrát!" až najednou se zastavil a zíral na sérii známek, na niž byla vyobrazena překrásná dívka. Vůbec nevadilo, že měla na čele razítko „Královská pošta Zalabánská" ba naopak, tím více se mu líbila. Zamiloval se na první pohled. „Tu a žádnou jinou" zvolal a koupil celou sérii známek. V atlase našel, kde Zalabánie leží a neodkladně se rozjel za svou vyvolenou.

        „Jsem princ Janeček a žádám o ruku princezny s poštovním razítkem na čele." Aby se Julii mohla vdát, vykreslili jí královští poslové na čelo poštovní razítko a za několik dní se konala velká svatba.

Markéta Zelenková, OA Slaný, 3. ročník
22. 12. 2009, 14:32


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 10 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Květa
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.14%

Spíše ano
graf

17.72%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.88%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3099
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát