Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 28. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Nevyčtená definice, jak milovat

V zámečku nedaleko malého údolíčka seděla malá, zlatovlasá holčička. Prohlížela si knihu tak rychle, že její listy v zápolu vědění trhala na cáry.

Jako moudrý a starý Žabák, jsem chtěl znát příčinu tohoto zběsilého listování v knize, pramenu poznání.

,,Copak hledáš v té knize? Její listy jsou díky tvému listování jako zlámaná křídla motýlů. Nehezky se k ní chováš,“ řekl Žabák.

,,Jak nespolečenské a nevychované, zdá se mi, je vaše napomínání někoho tak vznešeného, jako jsem já. Víte, kdo já jsem?“ řekla povýšeně malá princeznička.

Žabák se jen potutelně pousmál:,,Jak bych nevěděl. O vašem charakteru se mluví široko daleko. Ale povězte mi, vaše Výsosti, co to hledáte v té knize?“

,,Hledám, jak milovat. Nikdo mě to nedokázal naučit. Tak jsem si řekla, že to zvládnu sama. Ale nikde tu nevidím návod, jak milovat. To stále slyším, jak zahradník vyznal lásku své milé, že děvče z vesnice dostala perníkové srdce od svého chlapce. Tu a tam se mluví o lásce. Ale jak milovat, to tu nenapíšou! A to si říkají spisovatelé, ti budižkničemové!!“ zavřískla a zahodila knihu do blízkého potoka.

,,O lásce si mnohé přečtete, ale naučit se milovat? Pche, jaktěživ jsem neslyšel větši hloupost. Pakliže chcete být milována, naučte se milovat také. To se z šedých dnů stanou prožité sny a z noci zlaté dny. Ne nadarmo se říká, že lásku si nekoupíte, ale vy byste to potřebovala, má milá.“

 Ale to se malé slečně tuze nelíbilo  ,,Jak se opovažuješ se mnou takto mluvit?“ utrhla se na Žabáka.

,,Jsem jen světa znalý, vím, co vím. Myslíte si, že můžete všechno, když jste bohatá? Pche, pro mě jste ta nejchudší dívka na světě. Bez lásky a přátel, nemýlím-li se?“ řekl.

Po těchto slovech udělal zdvořilé pukrle a odskákal si to někam, neznámo kam. A naše malá princeznička tam jen stála s vytřeštěnýma očima a otevřenými ústy.

 Byla tam sama. Bez lásky, kterou v knize nevyčetla…ani tu knihu neměla…

Kateřina Mesárošová, Gymnázium Slaný, 3. ročník
20. 10. 2009, 19:37


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 5. Čtenáři celkem udělili: 18 bodů. Průměrný počet bodů: 3.6

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Maxmilián
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát