Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 5. října 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

ČESKÉ ANÁLY

Kdyby se nyní někdo z Vás rozhodl, že napíše novou kroniku Českou či jakýsi letopis, skutečně by bylo asi nejvhodnější použít pro název onen dvousmyslný výraz. Ten si myslím, že v obou smyslech zachycuje význam knihy – první smysl by samozřejmě vyjadřoval to, co je to vlastně za knihu (letopis) a druhý by již logicky dal všem najevo, kam ta naše země směřuje – takže když se inspirujeme knižním bestsellerem Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň, tak tato kniha by se mohla například jmenovat Anály České: Havel, Paroubek a Evropská unie.

A teď si to představte, kniha by začínala koncem, tedy koncem totalitní vlády u nás, našeho odhodlaného, komunistickou mocí unaveného, národa se ujme udatný a moudrý lev, který hodlá naši zemi osvobodit a znovu nastartovat. A po krutém sametovém boji vítězí a ujímá se vlády – tedy Václav Havel.

Cesty Boží jsou však nevyzpytatelné a lidé zjišťují, že vlastně za totality si byli všichni rovni, ale náhle po kupónové privatizaci ti ekonomicky smýšlející přišli k většímu obnosu peněz, ba dokonce ti vystudovaní či například manažeři ve firmách mohou vydělat mnohem více peněz než uklízečky nebo dříve nejlépe placení horníci. A tak se země pomalu vrací v politickém systému zpět a moci se ujímá sociální demokracie, rádoby lehčí odrůda komunismu, i když je vlastně takovou jeho porodní bábou.

Časem však zas lidi tento systém omrzí a tak u nás na pár let přezimuje hejno modrých ptáků – ano, každá vláda má své pro i proti, ale zavedení rovné daně je spravedlivé. Lev tedy v análu pomalu ztrácí na významu, když tu v dáli vidíme bradavici – téměř stejná „svině“ jako čarodějnice ve výše uvedené knižní předloze – neštítí se ničeho a kvůli moci je schopna čehokoli. Poté staneme před dveřmi skříně – cesta do nového světa neboli Evropské unie. A tak během poměrně úspěšného předsednictví ČR se čarodějnice úporně snaží svrhnout vládu, proč ne taky – o nic nejde, a nakonec se jí to podaří.

Sice hejno přelétavých modrých ptáků také někdy působí jako hejno špačků, ale má program, cíl a podporují občany, kteří mají zájem o práci a profesní růst. Ale bohužel člověk je závistivé povahy, a tak radši dáme hlas oranžovým tulipánům, protože když jeden nemá vyšší plat, tak ho přece nebude mít ani ten druhý. Naneštěstí se ještě k tomu hejno modrého ptactva usadilo na topolu, který přerostl až do obludných výšin, a tak Paroubkův vliv na anál je stále silnější. Už téměř neexistuje důchodce, který by mu u voleb nedal svůj hlas a Paroubek činí stejně, jako řekl Bolek Polívka v legendární české komedii: „A teď si vás kúpím, všecky!!“. A tak alespoň před volbami navrhne 2400,- Kč jako dodatečný důchod pro každého penzistu, on si ty hlasy pojistí krize nekrize. A všichni za ním chodí jako stádo ovcí za pasákem pást se na tom jeho populistickém paloučku.

A tudíž pokud se neobjeví pokračování Análů Českých a nenajde se nějaký princ Kaspian, asi těžko budeme pak vysvětlovat svým dětem, proč že jsme to takhle nechali a oni teď musí půlku svých platů odevzdávat státu, aby vůbec mohl fungovat a splatit ten narůstající dluh, který tu zbude po té naší čarodějnici s bradavicí na tváři.

 

PS: Pokuste se prosím každý „anál“ nahradit raději „letopisem“.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
S nimi navždy a nikdy jinak.. Bohužel.. :D:D

Václav Herman, OA Slaný, 4. ročník
21. 01. 2010, 18:40


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 13. Čtenáři celkem udělili: 65 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Betka.Dyckova - 22. 02. 2010, 16:11:56
Geniální... Za tohle jsi měl určitě dostat tu cenu vydavatele.

Darki - 22. 01. 2010, 19:58:41
ÚŽASNÝ!!!!!

Dnes má svátek Eliška
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.33%

Spíše ano
graf

17.70%

Spíše ne
graf

15.15%

V žádném případě
graf

23.81%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2864
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát