Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 26. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rogloviny: Timur, Esmeralda či Šeherezáda

Jednou z nejčtenějších stránek našeho čtrnáctideníku je zcela určitě společenská kronika. Pravidelný čtenář této rubriky možná zaznamenal jak se v průběhu let mění i jména u čerstvě narozených dětí v kontrastu se jmény těch, kteří odešli navždy z tohoto světa.

Někdy se zdá, že dnešní mladí rodiče nejsou příliš vynalézaví ve vymýšlení jmen pro svá kojeňátka. U kluků převládají stále Pavlové, Jakubové či Lukášové a u děvčat bezkonkurenčně stále vede Kateřina s Kristýnou. Zdá se, že se vlastně posledních pět roků první desítka jmen ani příliš nemění. Jen občas se vyskytne jméno téměř zapomenuté, které rodina nostalgicky udělí děťátku po některém z předků.

Problémy se jmény mívali ale zcela určitě i naši předkové: Vím o čem mluvím! Jako kluk jsem se ptával maminky, jak volávali za mlada na mé babičky, které měly opravdu starodávná jména - Jenovefa a Nepomucena. Maminka mi na to odpovídala, že každé jméno je pěkné - jen když se hezky říká. V době mého dětství to ostatně bývalo jednoduché. Ve třídě bylo pár Jeníků, Pepíků, sem tam nějaký Tonda, Jirka nebo Vašek. Jen u „doktorů“ měli Emila. A děvčata? Mařenky, Aničky, Věry či Lídy. Po válce se však matriky začaly plnit Ivanami, Aljošami, Naděždami a Zojami, ale velmi brzy mnozí uvědomělí rodiče začali dávat svým ratolestem jména daleko pokrokovější. Nejedno batole se tak stalo Timurem a slyšel jsem i o dvojčatech jménem Čuk a Gek. Ovšem, předseda JZD ze sousední obce se zvlášť vyznamenal, protože dal své dceři jméno Pětiletka. Dnes by „holka“, stejně tak jako její vrstevník Timur, vlastně už mohla být v důchodu. Jako malé jí říkávali Pětuška, nevím jak si nechá říkat dnes, pokud si ovšem nenechala úředně změnit jméno a přerušit tak zoufalou kletbu bláznivých rodičů. Zkrátka, jsme národ, který se musí stále po někom opičit a není proto divu, že pro mnohé rodiče je dnes mimořádně inspirativní televize se svými seriály. A tak ve svém okolí - v průřezu generací sledujících nekonečné seriály - zcela určitě najdeme pár Angelik, Sebastiánů, Sandokánů a Nicolasů, Brend, Manuel či Elvír a zcela určitě i Esmeraldu a nejčerstvěji Šeherezádu. Obávám se však, že dnešní nemluvňata pokřtěna či pojmenovaná těmito sladkými jmény (zvlášť ve spojení s obyčejnými a přízemními českými příjmeními – například René Nožička, Patrik Koza, Esmeralda Vokurková či Šeherezáda Nováková, nebudou mít ve svém zralém věku pro své rodiče pochopení. Stejně jako ho určitě nemají dnešní šedesátníci Timur či Pětiletka.

Vladimír Rogl
12. 04. 2011, 23:00


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Valdemar
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát