Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pátek 26. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rogloviny: Loupež století

Velmi často, když dělám rozhovory s některými dříve narozenými občany Slaného, se dostaneme i na to, jak se žilo dřív – co bylo lepší a co horší. Přestože se v lecčems nemusíme shodnout, tak jen málokdo si nezanadává na tzv. měnovou reformu, kterou pracující lid obšťastnila v roce 1953 „strana a vláda“ a zavzpomíná na to, jak přišel o své poctivé úspory. Vzpomněli si na to i obyvatelé Slánského Domova s pečovatelskou službou – a ti už něco pamatují!

Ano, už je to neskutečných 56 let, kdy ještě koncem května ujišťoval prezident Zápotocký znepokojené obyvatelstvo, že zvěsti o měnové reformě jsou jen zákeřnou propagandou západních imperialistů a že naše měna nebyla nikdy tak pevná, jako právě teď. Skutečností však bylo, že se v posledním květnovém týdnu do Československa převážely za přísných bezpečnostních opatření zapečetěné kontejnery s novými bankovkami, které byly tajně vytištěny v Moskvě.

Měnová reforma vyhlášena posledního května roku 1953 znamenala nejen výměnu určitého množství (byla to závratná částka ve výši 300 Kč) „starých“ korun za nové - v poměru 1:5, ale především znehodnocení ostatních hotových peněz (které se měnily v poměru 1:50), větší části uložených peněz na vkladních knížkách a úplné propadnutí tzv. „vázaných“ vkladů. Poctivé úspory řadových občanů měly tak zaplatit neskutečné manko prvních let poúnorového „tureckého“ hospodaření komunistů.

Každý náš občan začínal žít v červnu s šedesáti „novými“ korunami v kapse. Dnešní naříkalové a reptalové by se možná velmi podivili nad poměrem tehdejších průměrných platů a cen zboží v obchodech. To nebyla žádná vládní reforma ani úsporný balíček, ale skutečná loupež – aniž by si někdo (včetně odborářů) troufnul protestovat nebo dokonce stávkovat. Ostatně, následné dělnické nepokoje v Ostravě a zvláště v Plzni byly brutálně „vládou lidu“ potlačeny i za účinné pomoci tzv. Lidových milicí. A byli to většinou opět dělníci, kteří za své protesty byli odsouzeni na několik roků do vězení.

Po několika dnech začaly na mnoha místech republiky padat z balonů Svobodné Evropy napodobeniny papírových korun, které byly doplněny textem o skutečných důvodech, proč vláda okradla pracující. Tyto korunové bankovky nazývané „Hladová koruna“ se proto velmi rychle staly účinným, ale hlavně vyhledávaným letákem. O tom svědčí i zuřivá reakce komunistické moci, která nařídila nejen nalezené bankovky odevzdávat, ale poslala i školní děti, vojsko a Lidové milice tyto „koruny“ sbírat po polích, kam napadaly. Přestože už samo držení tohoto „nebezpečného a štvavého“ letáku bylo označeno za protistátní činnost, pár se jich mezi lidmi dochovalo jako upomínka na měnovou reformu 1953. Také já mám takovou jednu korunu schovanou.

Dnes se zdá téměř nepochopitelné, že za držení této koruny byl uplatňován paragraf o pobuřování a rozvracení republiky a držiteli hrozil několikaměsíční trest odnětí svobody a ztráta zaměstnání. Jenže to tak opravdu bylo a neškodí si to občas připomenout!

Vladimír Rogl
26. 05. 2009, 11:15


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Článek ještě nebyl hodnocen

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jaroslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.31%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

15.16%

V žádném případě
graf

23.95%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3027
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát