Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 26. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rogloviny: Vyvolení

Ne, nebojte se, nechci hovořit o stupidní reality šou jedné televize a doufám, že nehrozí ani návrat tohoto veledílka na televizní obrazovku. Rád bych se však dotkl události, která nás čeká na konci tohoto týdne. Ano, jsou to volby – tentokrát tak zvané obecní neboli komunální. Přestože předvolební boj nedosáhl zdaleka takových rozměrů a dravosti, jako před volbami parlamentními, je zřejmé, že se právě v nich rozhodne o další cestě jednotlivých obcí a měst, nejen v našem regionu. Někde možná vsadí na osvědčenou garnituru, která obec spravovala předchozí volební období, jinde se možná zatřese radnice v samotných základech, protože nové koště přece dobře mete. V pátek a sobotu bude každý z nás králem a jeho hlas může být právě ten rozhodující.

Velké dilema čeká také voliče v našem královském městě, protože o jeho přízeň se uchází 218 kandidátů z 9 politických stran a uskupení. Slánské listy se pokusily představit řadu kandidátů a s nimi i jejich nejzaručenější recept buď na zachování toho pozitivního, čeho město dosáhlo (a pod staronovým vedením chce ještě dosáhnout) nebo naopak na totální výměnu a změnu. Jsem vzdálen myšlence, abych se v posledních dnech pokusil kohokoliv ovlivnit a radit koho volit. Ty, kteří jsou už předem rozhodnuti a připraveni volit své favority, bych stejně nepřesvědčil, a ti nerozhodní (pokud k urnám vůbec půjdou) musí zvážit, co od voleb a tím i od nového zastupitelstva vlastně očekávají a chtějí. Ti, kteří snad ztratí orientaci v přehršli více než dvou stovek známých i neznámých jmen, mohou v duchu škrtat ta jména či strany, o kterých jsou přesvědčeni, že by jejich zájmy nezastupovali tak, jak si představují. Ostatně, metody výběru jsou různé, a pak babo, raď!

Vraťme se však k titulku, který jsem zvolil pro tento fejetonek a pokusím se parafrázovat verš z Matoušova evangelia, který praví Mnoho jest povolaných, ale málo vyvolených“. V našem případě je těch povolaných 218 a zvolených do slánského zastupitelstva bude 27. A není bez zajímavosti, ba je dokonce příznačné, že počet českých pánů, kteří kdysi skončili svůj život pod rukou kata na pražském Staroměstském náměstí se až dojemně shoduje s počtem slánských „vyvolených“.

Vladimír Rogl
12. 10. 2010, 12:50


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Valdemar
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát