Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 25. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rogloviny: Šáteček za ostnatými dráty

11. dubna 1945 byl osvobozen americkou armádou koncentrační tábor v Buchenwaldu a toto datum se stalo Mezinárodním dnem solidarity osvobozených politických vězňů. Původně se týkal jen vězňů, kteří trpěli v nacistických lágrech, ale krátce po „vítězném“ únoru 1948 dostal nový rozměr. Tehdy se začaly plnit cely komunistických kriminálů a posléze i nově budovaných koncentračních táborů především politiky a členy demokratických stran, inteligencí, zahraničními vojáky a těmi, kteří nesouhlasili s nastupujícím zločinným režimem. Záhy se v žalářích ocitly i desítky skautů a také trempů, protože svoboda, volnost a skutečná láska k vlasti, kterou vyznávají, bývá trnem v oku každé totalitě.

Charakteristickým prvkem, který spojoval všechny politické vězně - jak vzpomínal nejznámější slánský „mukl“ Míla Čapek - nebylo utrpení v nelidských podmínkách komunistických lágrů, kde se k nim bachaři chovali hůř než ke kriminálním živlům a vrahům, ale soudržnost a kamarádství, které si přinesli sebou a které jim pomáhaly nejen přežít, ale dokonce se i vzdělávat a bavit. Rozhodně nemínili udělat radost svým trýznitelům, aby upadali do letargie a nebo si dokonce sahali na život. Za všechno mluví i známých sedm „n“, které si zvláště děvčata vyšívala na své muklovské kapesníčky. Jen zasvěcení věděli co znamenají: „Nás Nemůže Nikde Nikdy Nikdo Ničím Naštvat!“

Možná to zní podivně, ale i v lágrech uprostřed vražedné práce existovaly skautské oddíly a trempské osady – vždyť „zločinem“ jejich členů byla touha po svobodě a láska k rodné zemi. A stejně jako proslulý šáteček se 7 N - stala se určitým symbolem i písnička Šáteček, kterou složil v cele pankrácké věznice trempský bard Jindra Hartl a která se šířila po věznicích a koncentrácích bez ohledu na ostnaté dráty, které je obklopovaly - protože volnost a svobodu nikdo nikdy spoutat nemůže!

Šáteček

Už se tvůj šáteček v dáli ztrácí, smutek v duši mám.

Já se pro tě v cele na Pankráci asi ustejskám.

A to proto jen, že jsem svou zem měl tak rád - dělí nás ostnatý drát.

Chtěl jsem s tebou jíti od oltáře, zdravé děti mít.

Místo toho musím v potu tváře na bolšány dřít.

A to proto jen, že jsem svou zem měl tak rád - dělí nás ostnatý drát.

Nad Kladnem už bledne rudá záře jak má naděje.

Nepůjdu však světem s puncem lháře – což podstatné je.

A to proto jen, že jsem svou zem měl tak rád - dělí nás ostnatý drát.

Není vhodné mít svůj vlastní názor, jsou s tím potíže.

Tím pádem mě státní prokurátor šoupnul za mříže.

A to proto jen, že jsem svou zem měl tak rád - dělí nás ostnatý drát.

Zdá se, že dvacet let po pádu totality už nic takového nehrozí a že by to demokracie ani nepřipustila. Stačí však pozorně poslouchat některé politiky, kteří touží po moci tak usilovně, že voličskému stádečku slíbí i nesplnitelné a pro svou slávu jsou ochotni se spojit třebas i s Marťany. V takovém případě pak nechť naši zem ochraňuje sám Bůh!

Vladimír Rogl
17. 04. 2010, 17:22


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 8. Čtenáři celkem udělili: 39 bodů. Průměrný počet bodů: 4.88

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Oto
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.32%

Spíše ano
graf

17.56%

Spíše ne
graf

15.18%

V žádném případě
graf

23.94%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3024
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát