Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 25. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rogloviny: Škola základ života

Pro pojmenování svého fejetonku jsem si vypůjčil název starého českého filmu, který byl zasazen do školního prostředí v dobách první republiky. Sám patřím ke generaci - a to mi jistě mí vrstevníci potvrdí – kdy rákoska patřila k běžnému inventáři většiny tříd a leckterý kantor ji jakožto účinnou výchovnou pomůcku dokázal i brilantně použít. Pokud už se stalo, že žák byl potrestán, snažil se tuto exekuci doma zatajit, protože věděl, že by následoval přídavek z rukou otce. I po mnoha letech, které mne dělí od školní docházky, musím konstatovat, že jsme si svých učitelů vážili a dodnes je máme v úctě, protože nás nejen něčemu naučili, ale dali nám i slušný morální základ do života. A na svérázné pedagogické metody typu „Komenský-Frištenský“, které byly ostatně vlastní jen málokterému z pedagogů, vzpomínáme nanejvýš s pobavením.

Za více než půl století se však mnohé změnilo a změnil se i žebříček hodnot nejen ve společnosti, ale i u dětí školou povinných. Šikana, o které jsme dříve slýchali jen v souvislosti se zkazkami z vojny, se přesunula i do škol – a prý dokonce i do těch mateřských. Ano, jsou tam rozeřvaní frackové, kteří uznávají jen právo silnějšího, a kdo se jim vzepře, je bit. Nejsem sám, kdo slyšel o třídách, ve kterých jsou jedinci určující, co je správné, kdo se s kým může přátelit a naopak. Často se do jejich vztahů promítá i postavení a ekonomická situace rodiny. A učitel, který má tuto smečku řvoucích paviánů něčemu naučit, je v těžké situaci. Nejenže výtržníka nemá jak a čím potrestat, ale často musí čelit i schválnostem „dětí“, které cítí v zádech vliv rodičů. Málem se nesmí na nezvedené dítě ani křivě podívat, aby hned za tepla neutíkalo domů žalovat. A jsou rodiče, kteří okamžitě spěchají takového učitele ztrestat – ano i fyzicky – nebo jdou rovnou s udáním na policii. A učitýlku – braň se!

Pro příklad nemusím chodit ani tak daleko. Učitel základní školy ve Smečně si dovolil usměrnit dva agresivní žáky šesté (!) třídy, kteří ubližovali spolužačce a chovali se ve třídě jako v aréně. Oba mládence chytil (!) za trička a rozsadil je, aby nemohli ve výtržnostech pokračovat. Ublížení kluci si vzápětí postěžovali doma a páni rodičové místo toho, aby je napomenuli, vystartovali s udáním za starostkou a dokonce i na Policii ČR.

Rád bych připomenul, že i kantor má jen jedny nervy a že jsou situace, kdy proti uličníkům zakročit zkrátka musí, byť by se jim to právě nemuselo líbit, stejně tak jako rodičům, kteří jednou možná budou pozdě bycha honit, až zjistí, co jim z jejich vzorného dítěte roste za grázlíka. Podotýkám, že neznám pana učitele Jelínka, kterému tímto vyjadřuji svůj upřímný obdiv a sympatie, ani smečenské šesťáky, které pan učitel chytl za triko, ani jejich rodiče. Těm bych vřele doporučil si přečíst můj fejeton z posledního čísla Slánských listů (Co se v mládí naučíš) o dvou žácích šesté třídy, kteří skončili tak jak skončili – v base. A to jejich dětem opravdu, ale opravdu vůbec nepřeju!

Vladimír Rogl
17. 07. 2009, 16:30


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 5. Čtenáři celkem udělili: 24 bodů. Průměrný počet bodů: 4.8

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Filip
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát