Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 26. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Bez skrupulí: Co více zmůže “Slaňák?“

Koncem prosince proběhlo třetí řádné zasedání zastupitelstva. V roce 2010 poslední, ovšem podle navrhovaného programu zřejmě nejdůležitější pro naše město. Hlavním bodem je totiž schválení rozpočtu pro rok 2011. Sedím se svým kolegou opět onen metr od mikrofonu a jsem předem zvědava na dnešní vytíženost tohoto aparátu. Aby nezůstal zahanben, své poznámky si ponecháváme prozatím do rezervy.

Podomácku vytisknuté rozpočty jsme pro jistotu měli připraveny v rukou, ovšem nutno podotknout, že tentokrát zde bylo k dispozici několikero výtisků pro občany. Pozitivní posun. Upravený program zasedání je schválen, pusťme se do toho. Jedenáctistránkový dokument se na první pohled jevil zcela střízlivě – plánované příjmy 300 mil. Kč, výdaje 298 mil. Kč. Výsledkem má tedy být přebytek 2 mil. Kč pro rok 2011. To ale není konečná, ještě si budeme půjčovat. V posledním odstavci druhé stránky se můžeme dočíst, že „je před podpisem několik smluv o poskytnutí účelových dotací“ a že „různé projekty budou financovány z revolvingového úvěru a do rozpočtu budou zapojeny až v průběhu roku.“ Na můj vkus je toho „několik“ a „různé“ až moc a budí ve mně děsivé představy.

Opozice začíná klást otázky k jednotlivým bodům rozpočtu. Nechová se přitom příliš disciplinovaně, tedy především ne tak, jak by si pan starosta přál. Na první textové stránce rozpočtu, ke které a ne jiné se v daný moment smí hovořit, upozorňují zastupitelé na určité nejasnosti. Ukazují při tom na tabulky na dalších stránkách, neboť k nim samotný text odkazuje. Chvíli tuto opoziční neposlušnost pan starosta trpí, ale když je trpělivost vyčerpána, kárá a vrací se k původní stránce. Jízlivé otázky opozice ochotně vysvětlují přítomní „radniční“ úředníci. K mému údivu si tentokrát mikrofon neoddychne. Střídají se vysvětlení úředníků s dalšími dotazy občanů. Druhý pozitivní posun. V tom si uvědomuji, že přestřelku mezi opozicí, panem starostou, úředníky a občany sleduji s otevřenou pusou. Co jsou tedy hlavní body nedorozumění? Tabulka číslo tři ukazuje rozložení výdajů města pro rok 2011 – 200 mil. Kč běžné a 98mil. Kč kapitálové výdaje. Tabulka s běžnými výdaji se zdá být jasná, až na položku Nákup ostatních služeb, která činí téměř 41 mil. Kč. Jednomu z opozičních zastupitelů nedá spát. Ale hlavní rozruch budí tabulka kapitálových výdajů. Konkrétně položka za necelé 74 milionů - „podíly k dotacím“ - se setkává s nepochopením, neboť jen málokdo z přítomných si dokáže konkrétně představit, co se v tomto pojmu skrývá. Ještě zajímavější je řádek s názvem „výstavba parkovacího domu“ za 12 milionů Kč. Celá akce má stát 83 mil. Kč a parkdům má být hotov v roce 2012. Dalších 6 let by tedy město mělo splácet 12 mil. Kč ročně. Vítězná firma údajně nabídla rozložení úhrady celkové částky na více let. Jak bych si přála být svědkem výběrového řízení na tento projekt, o jehož prospěšnosti městu a jeho občanům stále nejsem přesvědčena. K tomu už snad můžeme mít jen dotazy a námitky při zasedání zastupitelstva a tím to hasne. Přesto se v duchu ptám, zmůže běžný obyvatel Slaného něco více?

Lucie Dobešová
18. 01. 2011, 18:36


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Valdemar
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát